Ku ta dija unë, që do të prekeshit kaq shumë kur i thuhet ‘pabreks’ atij që zhvishet lauriq.

Dikur unë mirrja like e përgëzime pafundpër vargjet e mia, si pjergullat, plot lirika.Por një ditë gjithçka shterroi, ditëziu unë,kur ju shava shalëgjatin, që më rëntë pika! Ku ta dija unë, që do të prekeshit kaq shumëkur i thuhet ‘pabreks’ atij që zhvishet lauriq.Hë mos e gëzofsha jeten, o zot, vdeksha unëqë gabova kaq shumë, […]

Continue Reading

“Nënë më duhen njëmijë vjet”-Poezi nga Brunilda Mustafa.

Nënë më duhen njëmijë vjet————————————-Prek me syrrudhat e tua si fryme flladiagavien mbi det dashuria me e bukur ne to eshte shkruar ta kuptoja duhet te kaloja njemije vjet. VEÇ TE IKNIM… kur vdiq diktatoritherrmohej frikangjishej loti ne lot hijet lepinin hijetnjerezit pesuan amok… SHUHE TI I GJALLE Shuhe ti i gjalleflaken e fundit . […]

Continue Reading

“Ti nën dritëzën e hënës”-Poezi nga Anelja Lako

Ti nën dritëzën e hënës. Ti nën dritëzën e hënës. s’di ç’m’u shfaqe aq i fshehtë,hape butë portën e zemrës,ma pushtove lehtë e lehtë. Ti mbi dritëzën e hënës,shkëndijoje përmbi re,ç’ma vodhe çelësin e zemrës,lermë të qetë, mor, si s’më le. Ti nën dritëzën e diellit,butë më dogje si qirinë,fluturoj tej e tej qiellit,plastë kush […]

Continue Reading

“Do ta puthja qiellin”-Poezi nga Eva Rako.

“Det” Një det i trazuar brengash fundosi zemrën time,thellë, në ujëra të dëshpëruara trishtimi.U zhyta, Dhe trupi im e preku fundin e detit. Dëshpërimisht thirra derisa nuk pata më frymë,por asnjë zë shprese nuk depërtoi deri në sipërfaqe.Mbeta aty, E kështu në detin e lotëve të mi, u mbyta. Sot, kohë më vonë,Zemra ime vazhdon të jetë ende […]

Continue Reading

“Më fal shpirti im”-Poezi nga Mimoza Rexhvelaj.

Sinfonia e stinës Rashë në gjurmët magjike të ëndrrës,Mbi borë ajo kishte lënë vetvetën.Dhe një copë buzëqeshjeArnuar me grimca heshtjeje. Më tej, një pikë e ngrohtë lotiKishte ngrirë e bërë kallkanHëna e shkujdesur shihej mbi tëE vetja, i dukej zanë. Dëgjoheshin kërcitjet enigmatikeTë hapave të bardhë të natësSikur përcillnin përtueshëmTingujt e një sinfonie pambarim,të stinës […]

Continue Reading

“I ndjek nga pas hapat e tua”-Poezi për Babain.

Sokrat Turtulli Të ndjek nga pas si ti mua dikur fëmi,Të mos rrëzohesh a vritesh diku.Rrugicës me guriçka kur hapat hedh,Mbërthyer nga mosha ecën kuturu. Të ndjek nga pas pa e ditur se të ndjek,Se ndryshe do më bërtisje me zhargon.Kurrë s’pranove për krahu të të mbanin.Kurrë dhe tani nuk e pranon. I ndjek nga […]

Continue Reading

“Dielli nuk mbytet”-Poezi nga Ida M. Nika.

Eshte dita e verës? po këtu ditët s’kanë emradhe pranvera ndonjëherëharron të vijë… …ja i nisadallëndyshet e dëshirëstë të cicërijnë në sypo si t’ia bëj të të çel në duartë më ndjesh aromën? Më ndjeve në ëndërr? Erdha hyra, me hapa të lehtëta lash zemrën e ngrirë në duardhe ti i shkrive akujt me frymëmanushaqet […]

Continue Reading

“I humba të gjitha”-Poezi nga Adela Hoxha.

I humba të gjitha dhe lotët i humba, Buzë detit anije shprese letre zhubravitur nga era e viteve Nga era e shpirtit venitur… I humba në ditët me ylber pikturuar qiellit Në ditët e dëshirës, zjarrit, breshërit I humba në humnerë ndjenjash ujvarë kohës arratisur … Pas mallit, harrimit, në folenë e zemrës braktisur! I […]

Continue Reading

“Ka akoma kohë pēr dashuri”-Poezi nga Adela Hoxha.

Ti diçka kërkon prej meje Unë prej teje, diçka kërkoj. Ndjenjat të prekin fillin e fjalës, Si prek pulëbardha mëndafshin e valës. E ndjeja atë fjalë, që prisja prej teje. Të dua:- Më the, dhe erdhe drejt meje! AJO, FILM BARDH E ZI Ajo, film bardh e zi, Ai, ylberi pas mallit pikturuar. Ajo, lot, […]

Continue Reading

“Më deh ky det që thellë meje”-Poezi nga Adela Hoxha.

LABIRINTHET E MENDIMIT. Në labirinthet e thella të mendimi, Dy njerëz, ndërtuan një kështjellë me fjalë. Ajo, me ëndrra qëndiste detin, Ai, lakoret e jetës kthente në valë!   Ç’ti them detit që lëpin bregun Ç’ti them detit që lëpin bregun, Fjalë mbytur mbetem pa u zhytur, Shpirti, tallaz ëndrrash dërmuar. Shpresa, pulëbardhë qerpikut ndaluar! […]

Continue Reading

“E hasa rastësisht buzë Senës. “-Poezi nga Amida Rica.

FRYTIN E T’TONES DASHURI. Frytin e t’tones dashuri te sforcuar, birin tone, dua ta mesoj te dashuroje nje grua te bukur pa u orvatur t’ia zoteroje trupin. Te dashuroje nje grua te mencur pa u orvatur t’ia fshije mendimet Te dashuroje nje grua te lire pa u orvatur ta burgose. E tani ti guxon te […]

Continue Reading

“Derisa të kem akoma lot”-Poezi nga Adela Hoxha.

S’do të ketë më një herë të dytë. E djeshmja do të ngelet veç kujtim. Nëse me lotë të mbushen sytë, Ta dish se s’janë për fajin tim! Endesh në labirithin e frikës, Veshur me të bardha hap portën e mëkatit. Me ëndrra var korniza shprese, Në muret pa dritë të përbuzjes e shtratit. ——————— […]

Continue Reading

“Rrugës për tek venat e mia”- Poezi nga Anjeza Duro

PLASËM Dhe nuk e zbutëm dot kalin e bardhë Turfullimin nuk ia shtruam dot ndër damarë Sa i ngushtë duket gjoksi para vrapit të tij Patkonjtë asnjëherë si një ditë më parë   As kur përplasim portat brenda heshtjeve tona Zemër-etur për distancat prehëse të vetmisë; Pas mijëra kilometrash harrese Cdo fllad lëngon sërish për […]

Continue Reading