Instagram kujdeset për ndjeshmërinë e përdoruesve ndaj bën ndryshimin e papritur

Instagram do të lejojë njerëzit të fshehin pëlqimet e tyre (like) në postimet e tyre dhe te të tjerët. Ky ndryshim ka si qëllim uljen e presionit që përdoruesit ndjejnë gjatë përdorimit të platformës. 15 Prill, 2021 11:05 Përditësuar: 11:05 SHBA– Instagram po kujdeset që për të ulur presionin mbi përdoruesit me anë të një ndryshimi në […]

Continue Reading

Facebook ndryshon rregullat në lidhje me komentet

Facebook ka nisur një menu të re që lejon profilet personale, publike dhe të faqeve që të kufizojnë përdoruesit nga futja e komenteve. “Ndryshimi i audiencës që mund të komentojë në një postim duhet t’u lejojë administratorëve të kontrollojnë më tej bisedën dhe të zvogëlojnë ndërveprimet e mundshme të padëshiruara”, tha rrjeti social. E njëjta […]

Continue Reading

Pandemia/ Maskat e zeza nuk rekomandohen pasi kanë substancë helmuese

Maskat mbrojtëse janë bërë të domosdoshme për shkak të pandemisë së Covid. Të gjithë preferojnë që t’i kombinojnë ato me veshjet e tyre apo të gjejnë një maske me ngjyrën që u pëlqen. Por sipas një studimi që ka publikuar DW del që maskat e zeza nuk janë të rekomandueshme për tu përdorur. Kjo pasi […]

Continue Reading

Ja si ta kuptojmë nëse shalqiri ka nitrat

Shalqiri është fruti i pandashëm në tryezë gjatë stinës së verës. Por sa i sigurtë është ky frut? Për këtë çështje ish-ministri i bujqësisë Edmond Panariti do të tregojë për Top Channel mënyrën që duhet të ndjekë konsumatori për të provuar nëse ky frut ka nitrate ose jo. Prova numër 1 Ky është një testim […]

Continue Reading

Pamje të tmerrshme / Rrëshqitje toke dhe shtëpi të shkatërruara

Ajo ndodhi në afërsi të qytetit Alta, në Norvegjinë veriore në 3 qershor. Një sipërfaqe toke rreth 800 metra e gjatë dhe 40 metra e gjerë ra dhe rrëshqiti poshtë një shpati dhe përfundoi në det, duke shkatërruar disa shtëpi. Kjo rrëshqitje toke spektakolare mund të shkaktohet nga shkrirja e borës sipërfaqësore dhe gjithashtu e […]

Continue Reading

Mezi pres të martohem/ 80-vjeçarja martohe me 35-vjeçarin

Një pensioniste britanike 80-vjeçare ka në plan të martohet me të dashurin e saj egjiptian, edhe pse ai është vetëm 35 vjeç. Britanikja është dhjetë vite më e madhe se mamaja e egjiptianit. Iris Jones ra në dashuri me Mohamed Ahmed Irbriham pasi u njohën në Facebook. Pasioni e përfshiu menjëherë për egjiptianin e papunë dhe pas […]

Continue Reading

Ky është burri me më shumë pierce në botë.

“Njeriu më me pirse” në botë shfaqi “brirët e djallit” të tij tërheqës në Konventën e Tattoo të Brukselit këtë fundjavë. Brirët – implantet nëndermale që kushtonin deri në 1.500 pound ishin vetëm një nga format e shumta alternative të trupit në shfaqjen në kongres.Gjermani, Rolf Buchholz, 60 vjeç, ka plot 450 pierce. 278 prej tyre […]

Continue Reading

Cigaret elektronike shkaktojnë viktimen e tretë

Është regjistruar vdekja e personit të tretë në SHBA për shkak të një sëmundje serioze të mushkërive, që lidhej me përdorimin e cigareve elektronike. Ka qindra përdorues të cigareve elektronike, veçanërisht konsumatorët e rimbushjes së kanabisit, të cilët kanë pasur probleme me mushkëritë. Sipas autoriteteve të Nju Jorkut, sëmundjet mund të shkaktohen nga një substancë […]

Continue Reading

E frikshme/ Shikoni këto “cuname akulli”. VIDEO

“Cuname akulli” të rrezikshme janë mjaft të mëdha dhe mund të rrëzojnë shtyllat dhe muret pa problem. Këto copa të forta dhe të mëdha akulli zhvendosen si pasojë e erërave të fuqishme. Prej thuajse një jave erëra të fuqishme me shpejtësi deri në 60 milje në orë kanë pushtuar Liqenet e Mëdha, duke shkaktuar mjaft […]

Continue Reading

Bota në rrezik, akulli në Grenlandë po shkrin 4 herë më shpejt se në 2003

Akulli i Grenlandës po shkrihet shumë më shpejt nga ç’ishte menduar fillimisht dhe mund të ketë arritur në një pikë ku situata nuk ka më kthim. Sipas një studimi të realizuar së fundmi, akulli në vendin e ftohtë po shkrin katër herë më shpejt se në vitin 2003. Shkencëtarët, që po kryejnë studime për nivelet […]

Continue Reading

Tmerr/ Momenti kur aeroplani hyn në mes të stuhisë. VIDEO

Kapiteni Tim Gallagher, që ka shumë përvojë në fluturimet në mot të rrezikshëm si pilot, ia doli që ta kalonte stuhinë në Florida me aeroplan. Aeroplani mund të shihet duke u dridhur dhunshëm në video, filmuar nga dikush në kabinë – por që pilotët qëndrojnë të qetë pavarësisht dridhjeve të mëdha, transmeton Gazeta Express. Përderisa […]

Continue Reading

Luanët hipin në pemë për t’u freskuar

I nxehti i padurueshëm afrikan i ka bërë bishat të kërkojnë sadopak shpëtim midis degëve. Fotografi David Chen, 42 vjeç, tha se shumica e luanëve ishin në gjumë, ose thjesht duke pushuar mbi degë. Sipas Africa Geographic, luanët që ngjiten në pemë janë një grup i rrallë që janë vënë re në parqet kombëtare në […]

Continue Reading

Shkencëtarët kryejnë teste për lindjet e parakohshme

Shkencëtarët janë duke testuar testet e gjakut që mund të parashikojnë nëse një grua shtatzënë do të lindë para kohe. Rezultatet paraprake, të publikuara në revistën “Science”, sugjerojnë se ky test është i saktë deri në 80% të grave me rrezik të lartë. Ekipi, në Universitetin e Stanfordit, në SHBA, thotë se është po aq […]

Continue Reading

Kërciti gishtërinjtë 36 mijë e 500 herë, derisa erdhi koha të përfundonte eksperimentin.

Kur doktori Donald Unger ishte i vogël, nëna dhe të afërmit e tjerë i thanë se nëse do t’i kërciste gishtërinjtë, më vonë do të vuante nga artriti. Në vend që të injoronte paralajmërimet e  tyre, Unger vendosi që të merrte hipotezën në duart e tij, shkruan Curiosity Kështu i binte se ai i kërciti […]

Continue Reading

Këto janë 16 fakte shokuese rreth Adolf Hitlerit që nuk i dinit

Adolf Hitleri është një ndër diktatorët më famëkeq në historinë njerëzore, ai ishte përgjegjës për vdekjen e rreth 85 milionë njerëzve. Emri i tij sjell konotacionin e vdekjes, mjerimit, luftës, holokaustit dhe tentimit të shfarosjes së hebrenjve dhe pakicave të tjera. Hitleri hapur kishte shprehur urrejtjen e tij nga hebrenjve në librin e tij ‘Mein […]

Continue Reading