“Kurti e Ndrenika në spotet e PS”, Edmond Budina: Nuk i kryqëzoj, mund të kenë halle të mëdha

Një roman që shpërfaq fatet e trishta të grave shqiptare, keqpërdorimin e kanunit, intelektualët e rremë, janë baza e romanit të Edmond Budinës, “Kokëmushkat”. Vepra e nisur së pari si skenar filmi, regjisori e aktori thotë se të shkruarit e një romani është një lloj katarsisi. “E kisha nisur si skenar filmi kur isha në […]

Continue Reading

Ermal Meta shkëlqen në Sanremo

Këngëtari me origjinë shqiptare Ermal Meta është ngjitur sërish në Festivalin e këngës në Sanremos në Itali. Edhe këtë vit, këngëetari shkëlqeu me këngën “Un millione di cose da dirti”, duke marrë shumë pëlqime nga publiku italian dhe fansat e shumtë të tij. Ermal Meta është pretendent për të fituar çmimin e Sanremos. “Pa emër […]

Continue Reading

Albano Carrisi promovon librin e tij në Shqipëri ‘Nëna ime origjina e botës sime’

Është promovuar në Vlorë, libri i këngëtarit të njohur italian Albano Carrisi, “Nëna ime, origjina e botës sime”. I përkthyer nga Zenepe Luka, botimi i librit u sponsorizua nga Birra Korça dhe presidenti i saj, Irfan Hysenbelliu. Promovimi shënoi edhe 25-vjetorin e shoqatës Kulturore “Albano Dhe Romina Pauer”, ndërsa aktiviteti u përshëndet nga këngëtari përmes […]

Continue Reading

Publikohen këngët pjesëmarrëse në Festivalin e RTSH-së

Të gjitha këngët pjesëmarrëse në Festivalin e 59-të në RTSH mund t’i dëgjoni tashmë në Youtube në kanalin zyrtar të RTSH-së. Janë 26 këngë pjesëmarrëse, lista e të cilave është publikuar disa javë më parë. Lajmin e ka dhënë vetë RTSh-në rrjetet sociale, ku shkruhej: “Tashmë produksionet muzikore të Festivalit të 59-të Këngës në Radio […]

Continue Reading

Osman Mula: “Shoku Sillo”, roli për të cilin e kërcënuan Koço Devolen

Osman Mula vjen në një rrëfim për mikun e hershëm, Koço Devole, i ndarë nga jeta të dielën pas tri javësh në spital. Ai kujton kohët e vështira dhe kërcënimet që pati marrë Koço Devole për një rol të vetëm që do të shkundte aparatin shtetëror. “Ka qenë humbje për të gjithë. Roli i Sillos […]

Continue Reading

Roza Anagnosti mes kujtimesh: Teatri, histori që nuk fshihet me gomë!

Aktorja Roza Anagnosti rrëfen në emisionin ‘Kjo Javë’ me Nisida Tufën, jetën e saj si aktore e Teatrit Kombëtar. Anagnosti, përcjell emocione të forta të përjetuara në atë skenë, duke komentuar edhe shembjen e Teatrit Kombëtar. Tufa: Në këtë rrugëtim tuajin kush kanë qenë miqtë kolegët që kanë rrugëtuar bashkë me ju, e keni patur një […]

Continue Reading

Poetja shqiptare Irma Kurti në tregun botëror të muzikës.

Shtëpia diskografike italiane Jaywork Records hedh në tregun ndërkombëtar muzikor bashkëpunimin më të ri poetes Irma Kurti dhe kompozitorit Galliano Borsato titulluar: “Hard to kiss you” (Vështirë të të puth) nën interpretimin e këngëtares Nicole Galie. Kjo e fundit ka tërhequr menjëherë vëmendjen e publikut me zërin e veçantë dhe plot muzikalitet. Kënga është orkestruar […]

Continue Reading

Tre ditët magjike që e shnderrojnë çdo vit Deçanin në kryeqytet të kulturës kombëtare.

Nga Azgan Haklaj Shenjtorët e lirisë. Patriarkët e Rapsodisë Shqiptare. Eshkë e ndezur mbi Shkelzen. Tre ditët magjike që e shnderrojnë çdo vit Deçanin në kryeqytet të kulturës kombëtare. Dita e Shën Gjergjit është dallëndyshja lajmëtare e ardhjes së verës, rigjallërimit të jetës e shtimit të pjellorisë.Gjurmët e saj të çojnë në lashtësi kur njerëzimi […]

Continue Reading

Tenori i famshëm italian Andrea Bocelli interpretoi sot Amazing Grace nga katedralja e zbrazët Duomo.

Newton nuk ishte besimtar, mirëpo siç rrëfen vetë ai, disa ngjarje të njëpasnjëshme gjatë jetës e bënë të marrë një kthesë të thellë e të besojë në Zot. Një nga këto ngjarje ndodhi kur ai punonte si tregtar skllevërish në Atlantik, dhe anija e tij u përplas nga një stuhi e fortë në brigjet e […]

Continue Reading

DEL NË ANKAND PIANOJA E JOHN LENON

Ish-këngëtari legjendar i grupit britanik ‘Beatles’ luante gjatë gjithë karrierës së tij në pianon ‘Lonely Heart’ që përkthehet si ‘zemra e vetmuar’.  Këtë piano John Lenon e kishte blerë në vitin 1966 nga një tregtar në rrugët e Londrës dhe gdhendi atje fjalën ‘imagine’, ‘imagjino’. Sipas People.com kjo piano ka edhe një histori më të […]

Continue Reading

Vdes aktori i njohur që luajti rolin e Hitlerit

Ka vdekur në moshën 77 vjecare ne Zyrih, aktori Bruno Ganz, njoftuan disa burime. Ganz ishte një aktor i madh i kinemasë dhe i teatrit, shumë i dashur për publikun ndërkombëtar dhe i vlerësuar nga kritika. I paharrueshëm mbetet interpretimi i diktatorit nazist, Adolf Hitler në filmin ”Rënia”, i vitit 2004. Kujtohen gjithashtu edhe filmat […]

Continue Reading

Ja emrat e prezantuesve të Festivalit të RTSH-së

Përmes një konference për shtypin, Radio Televizioni Shqiptar ka zbuluar emrat e dy prezantuesve të Festivalit të Këngës. Edicioni i 57-të do të prezantohet nga aktori i mirënjohur Viktor Zhusti dhe aktorja dhe këngëtarja me origjinë shqiptare Ana Golja. Viktor Zhusti, aktori mjaft i dashur për publikun shqiptar, rikthehet në prezantimin e festivalit pas 47 […]

Continue Reading

Ja çfarë i ka thënë 16 vjet më parë Ramës, aktori që nuk jeton më.

Fjalimi i aktorit të ndjerë Agim Qirjaqi, u soll me zë dje gjatë takimi të artistëve me deputetë të Kuvendit  ku kundërshtohej shembja e godinës së Teatrit Kombëtar. Ja si ishte shprehur Qirjaqi: “Kjo nuk është një histori që ka nisur sot. Është një histori kriminale, e paargumentuar, në një strategji të caktuar, një aferë […]

Continue Reading

Nexhmije Pagarusha pritet nga Presidenti Meta

Presidenti i Republikës Meta ka pritur sot në presidencë artisten e madhe shqiptare Nexhmije Pagarusha. Ja se ç’shkruan Ilir Meta në profilin e tij në Facebook: Pata sot privilegjin e veçantë t’i uroj ditëlindjen e jetë sa më të gjatë Mbretëreshës së këngës shqiptare. Admirim e mirënjohje të thellë, për të gjitha emocionet dhe krenarinë […]

Continue Reading

Presidenti Ilir Meta vlerëson Besim Zekthin me dekoratën ‘Nderi i Kombit’

Presidenti i Republikës, Ilir Meta vlerësoi gjatë një ceremonie të zhvilluar në Teatrin Kombëtar, me Dekoratën e lartë “Nderi i Kombit” me rastin e 60-vjetorit të krijimit Ansamblin Popullor për kontributet e çmuara dhe interpretimet e shkëlqyera në më shumë se gjysmë shekulli, duke pasur një ndikim të jashtëzakonshëm, të ndjeshëm dhe të patjetërsueshëm në […]

Continue Reading

Jola Puci hedh në treg “Sa fjalë”

Kengetarja, Jola Puci, ka hedhur ne treg clipin e saj te fundit me kengen” Sa fjale”. Një këngë për zemrën – krenarinë dhe fjalën, citon nder te tjera kengetarja. Kenga vjen ne bashkpunim me: Audio Production – Recording ART Studio Orkestrimi & Mixmaster – Artion Qamili Composer – Egir Mataj VIDEO ALER. Ndiqni kengen e kenduar nga Jola Puci […]

Continue Reading

Mbyllet teatri i Gjirokastrës, drejtori: Aktorët duhet të djersitin

Ela Baka Ndryshe nga gjithë ditët e tjera, mëngjesin e së hënës aktorët e trupës së Gjirokastrës i kanë gjetur dyert e godinës të mbyllura me dryn. Të indinjuar në lidhje me këtë fakt, që sipas tyre i ka fyer së tepërmi, kanë kërkuar që drejtori i institucionit të jepte sqarime. Sipas tyre, pas vendimit […]

Continue Reading

Miss Globe 2017/ Plot 58 vajza në garë nga e gjithë bota

Tashmë në finishin e vet, bukuroshet pas turit nëpër Shqipëri, vajzat janë ngjitur për të performuar në skenën e Parkut Olimpik, ku po mbahet edhe finalja e madhe për më të bukurën e globit. Bukuroshet nga 58 vende të ndryshme të botës, janë në Shqipëri për të marrë me synimin pwr tw qenw secila prej […]

Continue Reading