“Trup e shpirt”/ Libri me poezi, Timo Flloko: Përgjigja është dashuria. Hudhri: Bisedat me Kadarenë

Timo Flloko ka ardhur para publikut me një libër me poezi, ku ndjeshmëria artistike merr tjetër kahje ndërsa vargjet e poemat, i kushtohen dashurisë. Botuesi Bujar Hudhri vërejti veçantitë e Fllokos si poet dhe foli për një miqësi të hershme. Për Timon, lidhja me letërsinë shënon dekada, çka reflektohet edhe në ndërgjegjen artistike dhe qytetare. […]

Vazhdo të lexosh

Presidenti Meta dorëzon në Bibliotekën Kombëtare 12 vepra të rëndësishme letrare

Presidenti Ilir Meta njofton se ka dorëzuar në Bibliotekën Kombëtare dymbëdhjetë vepra të rëndësishme letrare me vlerë të madhe historike, letrare e gjuhësore, që i janë bërë dhuratë gjatë vizitës së tij në bashkësitë arbëreshe të Siçilisë. Disa nga veprat që janë depozituar nga Meta në Bibliotekën Kombëtare: “Apologia Istorica” e At Giorgio Guzzetta, botim […]

Vazhdo të lexosh

Teatri i Korçës “Andon Zako Çajupi” bëri bashkë në skenë 3 super-aktore në komedinë “Vdis duke qeshur”

Teatri i Korçës “Andon Zako Çajupi” bëri bashkë në skenë 3 super-aktore në komedinë “Vdis duke qeshur”, që gjatë kësaj jave po luhet në skenën e Arturbina në Tiranë. Komedia, premiera e së cilës u luajt në festivalin “KokoFest” që mbahet çdo vit në Korçë, po shfaqet prej ditësh në Tiranë dhe në teatër nuk […]

Vazhdo të lexosh

Primo Shllaku: Nuk u bë asnjë aktivitet për Fishtën, kjo tregon se nuk i kemi punët mirë

Organizimi për 150 vjetorin e lindjes së Gjergj Fishtës, në Muzeun Historik Kombëtar, kishte pjesëmarrës sipas poetit Primo Shllaku vetëm 17 persona. Fakti që nuk u bë asnjë aktivitet për Fishtën në qytetet e Shqipërisë, sipas tij, tregon se nuk i kemi punët mirë. Ky fakt tha Shllaku në emisionin “Arnautistan”,është dramatic, pasi Fishta është nga ata […]

Vazhdo të lexosh

Përlotet Kiço Londo: Vepra jonë “Hamami i grave” do t’i flasë shpresës

Premiera më e re e Teatrit Shëtitës të Kiço Londos titullohet “Hamami i grave” dhe ka në qendër qëndresën e disa grave kundër shembjes së hamamit. Londo shpjegon konceptin dhe tronditjen e shoqërisë. Gjashtë gra të traumatizuara nga jeta e tyre e përditshme takohen në një hamam për t’u çliruar nga dhembjet fizike e shpirtërore, […]

Vazhdo të lexosh

Dëshmia e rrallë e vëllait, si ndiqej kreu i “bandës Xhevdet Mustafa”

Dashnor Kaloçi Shprishi heshtjen e monotoninë mbytëse që mbizotëronte prej vitesh në Shqipërinë komuniste të asaj kohe, duke shkaktuar pështjellim e panik të madh edhe në radhët e hierarkisë së lartë të udhëheqjes komuniste të kryesuar prej Enver Hoxhës. Po atë pasdite, lajmi mbi atë ngjarje, që ishte përhapur me një shpejtësi po të pazakontë […]

Vazhdo të lexosh

Rinisin gërmimet arkeologjike në Antigone dhe Palokastër

Pas shumë vitesh të lëna në harresë, rikthehen kërkimet arkeologjikë në dy sitet antike tepër të rëndësishme të Gjirokastrës. Në Antigone dhe Palokastër është kthyer misioni i përbashkët arkeologjik italo-shqiptar mes Universitetit të Maceratas dhe Institutit të Arkeologjisë në Tiranë. Ky mision arkeologjik do të punojë për një periudhë të gjatë për të gjetur zbulime […]

Vazhdo të lexosh

Drejt vaksinës me detyrim?

Më 15 shtator inaugurohet rikonstruksioni i Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit me një ceremoni gala ku do të ketë pjesëmarrjen e jashtëzakonshme të Placido Domingos dhe Ermonela Jahos. Me numër të kufizuar në publik që do të ndahet me ftesa dhe bileta, të pranishmit do të duhet të dorëzojnë certifikatën e vaksinimit ose një […]

Vazhdo të lexosh

‘Ne, deputetët e komunizimit flisnim ‘në emër të popullit’, si privilegj, kishim sediljen e parë në autobus dhe…

Memorie.al publikon dëshmitë e rralla të Pjetër Gjonit, ish – Kryetarit të Komitetit Ekzekutiv të qytetit të Laçit dhe deputetit të Kuvendit Popullor në disa legjislatura, i cili kujtonte periudhën e “zgjedhjeve” për në Kuvendin Popullor të Republikës Popullore Socialiste të Shqipërisë, duke folur për rrethin e Krujës ku ai shërbeu për vite me radhë […]

Vazhdo të lexosh