Mbi 700 mln euro dëm buxhetit nga institucionet në 2020!

 Kontrolli i Lartë i Shtetit ka dorëzuar në Kuvend Raportin vjetor të performancës për vitin 2020, ku ka evidentuar se në vitin 2020, dëmi ekonomik që institucionet shtetërore i kanë shkaktuar buxhetit, llogaritet në 711.8 mln euro. Në një raport të publikuar në faqen zyrtare të KLSH-së, theksohet se ndarja është në dy zëra ku […]

Continue Reading

Si e ndryshoi pandemia strukturën e ekonomisë në 2020-n

Pandemia e vitit 2020 ndryshoi rrjedhën normale të ekonomisë. Karantina e plotë që zgjati gati tre muaj e më pas kufizimet në orare, udhëtime kanë dëmtuar disa sektorë kyç, si tregtia, akomodimi, transporti, baret e restorantet, agjencitë turistike, që nuk arritën të merrnin veten as në gjysmën e dytë të vitit. Sektorë të tjerë nuk […]

Continue Reading

Gara elektorale në Shqipëri sjell “goditje” afatshkurtra në ekonomi.

Kjo reflektohet nga rritja e qarkullimit të parasë dhe uljes së valutës së huaj, deri tek rritja e konsumit që kryesisht vjen nga shpenzimet për aktivitete propagandistike që forcat politike kryejnë. Në disa raste ato janë pozitive dhe në të tjera negative. Një tjetër aktivitet ekonomik që merr zhvillim në këtë periudhë janë edhe pasuritë […]

Continue Reading

Një qytetar danez fiton në ditë më shumë se paga minimale mujore në Shqipëri

Eurostat ka bërë publike shifrat e vitit 2020 se sa paguhet një orë pune në vendet e Bashkimit Europian, ku shihet se diferencat mes disa vendeve janë shumë të mëdha. Niveli më i lartë i pagesës për një orë pune është në Danimarkë, ku një qytetar fiton 45.8 euro, ndërsa niveli më i ulët është […]

Continue Reading

Pësojnë ulje të gjitha valutat e huaja në vend, shkak qarkullimi i parasë gjatë fushatës

Të gjitha valutat e huaja kanë shënuar rënie në tregun e brendshëm valutor gjatë ditës së sotme. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro u këmbye sot me 123.04 lekë, që është niveli më i ulët i këtij viti. Përveçse pak ditëve në dhjetor 2020, kur tradicionalisht valutat zhvlerësohen për shkak të prurjeve […]

Continue Reading

Shqiptarët po blejnë vetëm ushqime dhe ilaçe

Sipas të dhënave të detajuara të INSTAT, në korrik u shënua një rritje e lehtë e indeksit të vlerës së tregtisë me pakicë me bazë vjetore me 0.8%. në gusht, ky indeks shënoi një tkurrje prej 7.2% në raport me gushtin 2019, duke reflektuar turizmin më të dobët, sidomos si rrjedhojë e rënies së hyrjeve […]

Continue Reading

Dibra dhe Elbasani, qarqet me varfëra në vend

Familjet në qarkun e Dibrës dhe të Elbasanit kishin konsumin më të ulët në vend e për rrjedhojë shpenzimet më të ulëta nga buxhetet e tyre mujore vitin e kaluar, duke ruajtur të njëjtën renditje në raport me vitin 2018. Në të kundërt qarku i Tiranës dhe i Korçës  kishin shpenzimet më të larta. Korça […]

Continue Reading

Po ikin nga ky vend/ Emigracioni arrin nivelin më të lartë të dekadës

Nga Shqipëria, në vitin 2019 janë larguar rreth 44 mijë persona, si emigrantë niveli më i lartë që nga 2014, sipas statistikave të publikuara nga INSTAT. Ndërsa janë më të shumtë ata që ikin, gjithnjë e më pak po preferojnë të kthehen. Në vend janë kthyer 20.7 mijë imigrantë, që është niveli më i ulët […]

Continue Reading

Pas reagimit të Braçes, Fermerët e Divjakës rrisin çmimet e qepës dhe patates

Ditën e djeshme zv Kryeministri Erion Brace foli për vjedhjen që u bëhet fermerëve të Divjakës, pasi qepa dhe patatja blihen me çmime të ulëta në Divjakë dhe shiten rreth 8 herë më shumë në Tiranë. Braçe paralajmëroi ditën e djeshme se do të merreshin masa që qytetarët dhe fermerët të mos vidheshin nga tregtarët […]

Continue Reading

Pas tërmetit/ Pezullohen lejet e ndërtimit në Tiranë, Durrës e Lezhë

“Bazuar në kërkesën e disa bashkive të prekura nga dëmet e tërmetit të datës 26.11., si dhe në kuadër të shpalljes së gjendjes së fatkeqësisë natyrore për qarqet Tiranë, Durrës dhe Lezhë si pasojë e tërmetit të datës 26.11.2019, miratuar me vendim të Këshillit të Ministrave nr.750, datë 27.11.2019, ndryshuar me VKM Nr.751 datë 29.11.2019, […]

Continue Reading

FATURË TATIMORE EDHE NËSE SHISNI MOBILJE TË PËRDORURA

Me aplikimin e këtij projekti të ri nga muaji janar, qytetarët shqiptarë do të duhet të lëshojnë kupon tatimor për çdo pasuri personale të shitur mbi vlerën 500 mijë lekë. E thënë ndryshe, nëse do të vendosni të shisni një divan të përdorur, apo një pajisje elektronike, që e kalon vlerën prej 500 mijë lekësh, […]

Continue Reading

Ndryshimi historik! Si të siguroni një vend pune në Gjermani

Tё punosh nё Gjermani si i huaj nga njё vend jashtё BE? Kjo nuk ёshtё kaq e thjeshtё. Gjermania asnjёherё nuk e ka parё veten si vend emigracioni. Por ndёrkohё mungojnё 1.2 milionë punonjёs tё kualifikuar. Suhl ёshtё njё qytet i vogёl nё mes tё Gjermanisё. Ai ndodhet nё landin e Tyringjisё, nё kufi me […]

Continue Reading

PAGA MINIMALE NË SHQIPËRI MË E ULËTA NË EUROPË

Paga minimale në Shqipëri është 211 euro, ndërsa në Maqedoni 240 euro, sipas të dhënave të Eurostat, që i referohen janarit 2019. Por, ndonëse në vlerë absolute, paga minimale në Shqipëri është sa 89% e asaj në Maqedoni, një individ me një pagë minimale në Shqipëri, mund të blejë vetëm sa 75% e volumeve të […]

Continue Reading

KOSOVA PAGAT MË TË LARTA PËR MJEKËT SE SHQIPËRIA.

Në pesë vitet e fundit, 857 mjekë janë larguar nga Shqipëria, kryesisht drejt Gjermanisë, por jo vetëm, për arsye që lidhen me pagat e ulëta, denigrimin e figurës së mjekut, krizën e besimit të publikuar ndaj tyre, që ka degraduar deri në dhunë, braktisjen nga ana e institucioneve përballë kësaj dhune, mbingarkesën në punë, mungesën […]

Continue Reading

Miliona euro të harxhuara për kasat fiskale që nuk funksionojnë

Tetë vjet më parë, çdo biznes në Shqipëri u detyrua të blejë një pajisje elektronike të quajtur Kasë Fiskale, me kosto që varionin nga 300 në 500 euro për njësi dhe me kosto të tjera “mirëmbajtjeje”. Bashkë me vendosjen e kasave fiskale, parlamenti miratoi ndryshime në kodin fiskal të vendit, duke imponuar gjoba të majme […]

Continue Reading

Nga vijnë këto miliarda ku të gjithë po ndërtojnë, pa marrë kredi në banka?!

Vrulli i ndërtimeve në kryeqytet dhe kredia për këtë sektor në Tiranë po shkojnë në drejtime të kundërta. Të dhënat e Bankës së Shqipërisë tregojnë se stoku i huasë në sektorin e ndërtimit për bizneset private në kryeqytet ka ardhur në rënie në tremujorin e parë dhe të dytë të vitit. Banka e Shqipërisë raporton […]

Continue Reading

Skandali Gulf/ PD zbulon skemën gjigande të zyrtarëve shqiptarë dhe klientëve të qeverisë

Nënkryetarja e Komisionit të Ekononisë, Jorida Tabaku, Drejtuesja e Departamentit Antikorrupsion Lealba Pelinku dhe këshilltari ekonomik i grupit të Partisë Demokratike Dorian Teliti dhanë sot një konferencë për shtyp lidhur me aferën Gulf. Pelinku zbuloi para medias, skemën e zyrtarëve shqiptarë dhe të huaj, veçanërisht të klientëve të qeverisë të përfshirë në këtë skemë. Dorian Teliti foli […]

Continue Reading

Taksa e Rrugës së Kombit/ Ja sa milionë shkojnë në xhepat e dy biznesmenëve të koncesionarit. Video

Në kulmin e debatit për taksën e Rrugës së Kombit, ku qeveria është terhequr për momentin derisa të gjendet një zgjidhje për kukësianët që protestuan ashpër, Partia Demokratike përmes një video të animuar tregon me shifra se sa është parashikuar fitimi për dy biznesmenët që kanë fituar koncensionin (kompanitë “Kastrati” dhe “Salillari”). “Te pakten 161 […]

Continue Reading

A është ABI BANK simotra Shqiptare e ABLV BANK në Letoni?

Si e vetmja Bankë e nivelit të dytë e cila shkel ligjin Shqiptar mbi bankat dhe askush nuk reagon. Ligji Shqiptar mbi bankat e nivelit te dyte parandalon dhe nuk lejon kompanitë guaska nga parajsat fiskale te zoteronjë aksione ne bankat që operojnë në tregun Shqiptar, është detyrim ligjor që të njihen dhe ekspozohen aksionerët […]

Continue Reading

Nga Armand Maho/ Biznesi, ose faliment ose skllav i Ramës rrugë të mesme nuk ka!

Edi Rama me shume se nje here ka deklaruar gjate fushates elektorale por dhe para saj se pragu i TVSH per bizneset e vogla nuk do te ndryshoje, pra nuk do zbriste poshte pese milioneshit. Kete gje e perseriste shpesh dhe gjate kohes kur nisi aksionin e famshem per vendosjen e kasave ne vitin 2015, […]

Continue Reading