COVID-19, pjesa më e madhe e Italisë kthehet në zonë portokalli

E gjithë Italia është kthyer në zonë portokalli, me vetëm katër rajone që mbeten ende të kuqe. “Mbylljet dhe zonat e kuqe po sjellin rezultatet e para, por situata është ende shumë e ndërlikuar dhe ne duhet të jemi shumë të kujdesshëm”, konfirmoi ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza. Nga e hëna, Kalabria, Lombardia, Emilia […]

Continue Reading

Vrasja e gazetarit grek! Mblidhen videot dhe dëshmitë

Kamerat, celularët dhe dëshmitë e dy dëshmitarëve okularë po vëzhgohen nga analistët e vrasjeve për të arritur në zbardhjen e plotë të vrasjes së gazetarit të kronikës së zezë në Greqi George Karavaiz. Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka kërkuar nga Ministri i Mbrojtjes që të këtë një hetim sa më të shpejtë të çështjes. Takimi […]

Continue Reading

Politikani Shqiptar i CDU, Besnik Kelmendi ka komentuar faljen publike të kancelares Angela Merkel.

Politikani Shqiptar i CDU, Besnik Kelmendi nëpërmjet një statusi në profilin e tij zyrtar ka komentuar faljen publike të kancelares Angela Merkel duke i bëre thirrje dhe politikaneve të ballkanit ta marrin si shembull pozitiv dhe kur ata gabojnë, ti kërkojne ndjesë publike popullit. Kancelarja Angela Merkel në një deklaratë para mediave, i ka kërkuar […]

Continue Reading

Diaspora Shqiptare/ Fillimi i mbarë që na gëzoj të gjithëve

Nga: Nue Oroshi 17 Mars 2021 | 23:30 Antarët e Rrjetit Politik Shqiptar në Gjermani Më 6 Mars 2021 u mbajt takimi i parë online për themelimin e “Rrjetit  Politik” shqiptar në Gjermani. Rrugëtimi i politikanëve shqiptar në Gjermani është i ri dhe nuk ka shumë kohë që e ka filluar veprimtarinë e tij.Ky rrugëtim tani […]

Continue Reading

Presidenti Biden premton vaksina për të gjithë të rriturit deri në fund të majit

Shtetet e Bashkuara do të kenë mjaftueshëm vaksina edhe për të rritur deri në fund të majit. Sipas BBC, presidenti i SHBA-së Joe Biden ka deklaruar se vendi do të ketë mjaftueshëm vaksina, por njerëzit duhet të jenë vigjilent, pasi pandemia nuk ka mbaruar. “SHBA do të ketë mjaft vaksina të koronavirusit për çdo të rritur […]

Continue Reading

OBSH jep lajmin e MADH: Pandemia e COVID19 do të përfundojë në fillim të 2022, më e keqja kaloi!

Drejtori i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Evropën, Hans Kluge ka dhënë një lajm të shumëpritur për të gjithë botën. Kluge ka deklaruar se pandemia e COVID19 do të përfundojë në fillim të vitit 2022. Kluge ka folur për televizionin danez DR, ku ka shtuar se COVID19 do të jetë më i menaxhueshëm në vitin […]

Continue Reading

Prodhonin dhe shisnin vaksina të rreme, shkatërrohet grupi kriminal

Policia kineze ka shkatërruar grupin kriminal prej 80 anëtarësh që prodhonin dhe shisnin vaksina të rreme kundër koronavirusit. Sipas mediat kineze, grupi që udhëhiqej nga burri i identifikuar si Kong ka qenë aktiv që nga shtatori i vitit të kaluar. Vaksinat e rreme dyshohet se janë shitur edhe në vendet fqinje. Policia ka sekuestruar më […]

Continue Reading

Jep dorëheqjen kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte

Conte ka mbajtur një takim me kabineti në 09.00 të mëngjesit ku i ka njoftuar edhe dorëheqjen, ndërsa pak më vonë do të dorëzojë zyrtarisht dorëheqjen presidentit Sergio Mattarella. Më herët mediat italiane thanë se dorëheqja ishte një taktikë e Conte që synon maksimizimin e shanseve të tij për të udhëhequr me një qeveri të […]

Continue Reading

Infermierja filmohet teksa dhunon të moshuarën e paralizuar (VIDEO)

Pamjet e një punonjëseje të kujdesit shëndetësor që abuzon me një pensioniste kanë bërë xhiron e rrjetit. Mësohet se pamjet janë publikuar pasi punonjësja u dënua me 6 muaj burg. Sipas mediave të huaja, Jenny Dady, 29 vjeç, duhej të kujdesej për 69-vjeçaren Liz Youngs, e cila ishte e paralizuar, por pamjet video zbuluan se […]

Continue Reading

SKANDAL në Itali, mjekëve u është injektuar ujë fiziologjik në vend të vaksinës Pfizer

Sipas informacioneve për mediat vendase, disa punonjës të kujdesit shëndetësor kanë marrë gabimisht ujë fiziologjik në vend të vaksinës anti-Covid të Pfizer. Ngjarja ka ndodhur në spitalin Rovereto në Itali. Akoma nuk dihet se cili nga mjekët dhe infermierët morën vaksinën e vërtetë dhe kush ujin fiziologjik. Për këtë, profesionistët e shëndetit do të duhet […]

Continue Reading

FOTO+VIDEO/ Trump lë Shtëpinë e Bardhë

Megjithëse një traditë e gjatë, Presidenti Donald Trump do të kapërcejë inaugurimin e Presidentit të zgjedhur Joe Biden dhe tashmë është nisur drejt Floridas. Trump doli nga Shtëpia e Bardhë për herë të fundit si President i SHBA-ve dhe bashkë me zonjën e parë Melania Trump hipën në helikopterin “Marine One” për të shkuar në […]

Continue Reading

VIDEO-SKANDALI, mjekët në Wuhan filmohen fshehurazi: Na kërkuan të gënjejmë për vdekjet nga koronavirusi

Qyteti i Wuhanit në Kinë është në qendër të vëmendjes pas spekulimeve se koronavirusi ka dalë fillimisht nga një laborator në këtë qytet. Mediat e huaja kanë paralajmëruar se një dokumentar do të shfaqet në ITV me titull: “Shpërthimi: Virusi që tronditi botën” dhe pritet të hedhë dritë mbi përhapjen e virusit. Në këtë dokumentar […]

Continue Reading

Covid-19/ Pompeo do të nxjerrë prova të reja dramatike

DailyMail paralajmëron një deklaratë bombë të Sekretarit Amerikan të Shtetit , Mike Pompeo lidhur me origjinën e COVID-19. Bazuar tek burimet nga zyrtarët e lartë të Uashington, thuhet se Pompeo do të dalë me prova të reja dramatike për të treguar se si virusi COVID-19 është krijuar dhe ka dalë nga një laborator i Wuhan, dhe […]

Continue Reading

Super kompjuteri ushtarak italian ndryshon rezultatet e zgjedhjeve në 17 shtete të SHBA

Vetëm dy javë larg presidencës Trump, pse senatori Chuck Schumer (D-NY) bën thirrje për amendamentin e 25-të? Pse Schumer dëshiron që Trump të hiqet nga detyra? Me kaq pak kohë, nuk ju duket e çuditshme? Duket më shumë si një moment dramatik në një telenovelë sesa një veprim i domosdoshëm për të ndërmarrë. Mbi të […]

Continue Reading

Trump pranon rezultatin e Kongresit: Edhe pse nuk jam dakord, në 20 janar do ketë tranzicion të rregullt

Presidenti në ikje i SHBA Donald Trump, pranon rezultatet e Kongresit që pak më parë kanë certifikuar firoren e Joe Biden. Ai do të jetë presidenti i ri i SHBA-ve ndërsa Kamala Harris do të jetë zv.presidente. “Edhe pse nuk jam plotësisht dakord me rezultatin e zgjedhjeve dhe faktet më konfirmojnë, megjithatë do të ketë një tranzicion […]

Continue Reading

Mediat turke: Zgjerimi i Greqisë me 12 milje në detin Jon është shkak për Luftë

Mediat turke e quajtën vendimin e Greqisë për të zgjeruar ujërat e saj territoriale në 12 milje detare në detin Jon një provokim skandaloz kundër Turqisë. Një seri titujsh në shtyp shkruanin: “Vendim skandaloz nga Greqia: Ai shtrin ujërat territoriale në 12 nm në Detin Jon” është titulli i një postimi nga Yeni κafak, ndërsa […]

Continue Reading

BE përcakton cmimin për një dozë të vaksinës anti-Covid, ja sa do jete çmimi

Bashkimi Evropian do të blejë vaksinën e Pfizer-BioNTech me një çmim prej 15.50 euro. Ky është çmimi i negociuar për 300 milionë doza, ndërsa në SHBA vaksina u shti 19.50 dollarë për 100 milionë doza të para. ipas informacioneve për mediat, rregullatori i ilaçeve të BE-së pritet të vendosë të hënën për miratimin e vaksinës […]

Continue Reading

Skandali live në parlament, testi për COVID-19 rezulton pozitiv në Coca-Cola

AUSTRI Sekretari i Përgjithshëm i partisë austriake FPÖ, Michael Schnedlitz ka denoncuar skandalin e testimeve në Austri me një shembull të thjeshtë live në Parlament. Schnedlitz kishte me vete një gotë me pije freskuese Coca-Cola si dhe një test. Ai bëri testin tek pija dhe ajo rezultoi pozitive ndaj COVID-19. Ai akuzon qeverinë se po […]

Continue Reading

Bie sistemi i Facebook-ut , bllokohen Instagram dhe Messenger

Sistemi i Facebook që kanë në pronësi Messenger, Instagram dhe whatsApp ka ndalur së funksionuari paraditen e sotme. Shumë përdorues në Shqipëri dhe në botë janë ankuar për mosfunksionimin e rrjeteve sociale. Messenger ka shfaqur i pari probleme mëngjesin e sotëm, me shkëmbimin e mesazheve mes përdoruesve. Gjatë gjithë paradites së sotme ky i fundit […]

Continue Reading

Nisi vaksinimi në Britani, ministri i Shëndetësisë nuk mban dot lotët

Ministri i shëndetësisë në Britani Matt Hancock nuk ka arritur të fshehë emocionet kur pa që gruaja 90-vjeçare Maggie Keenan, po bënte vaksinën anti-Covid. Hancock u përlot në ‘Good Morning Britani’ duke thënë se ka “dritë në fund të tunelit”, pasi ka fillur vaksinimi anti-Covid. 90-vjeçaren Maggie Keenan dhe 81-vjeçarin William Shakespeare ishin dy personat […]

Continue Reading