PD në rreth vicioz

Fatos Lubonja Pas zgjedhjeve të 25 prillit, brenda PD-së janë shfaqur dy rryma kryesore. Njëra përfaqësohet nga kryetari Basha dhe mbështetësit e tij që i mëshojnë tezës se zgjedhjet u manipuluan nga Rama me të vetët, se po të kishin qenë të lira opozita do të dilte fituese, pa mbajtur ndonjë përgjegjësi për humbjen. Tjetra […]

Vazhdo të lexosh

Pse u tmerrua në Bruksel, Aleksandër Vuçiç?

Nga Sali Berisha –  Presidenti i Serbomadhisë, Aleksandër Vuçiç, pas përfundimit të takimit me Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti në Bruksel deklaroi për mediat në një mënyrë më të pazakontë në historinë e takimeve të niveleve më të larta se: në rast se takimi i parë ishte i vështirë (është fjala për takimin Kurti-Vuçiç të muajit […]

Vazhdo të lexosh

Kë përfaqësoni ju zonja Ambasadore? Tom Doshin, Edi Ramën, apo Presidentin e Shteteve të Bashkuara?!

Erl Kodra Zonja Ambasadore Yuri Kim, Kjo është një letër patetike. Në fakt nuk doja të ishte e tillë, por ashtu doli. Ndjesë, asgjë personale. Në vitin 2019 Philip T. Reeker, Ndihmës Sekretari për Euroazinë në Departamentin e Shtetit të SHBA, kërcënonte Partinë Demokratike përmes Daniel Koski me fjalët (citim) se “çdo akt dhune nga […]

Vazhdo të lexosh

Çdo të ndodh nëse pas 25 prillit keta qeveritare do vazhdojne të mbeten perseri në pushtet?

Nga Nadia Sokoli Vendosa ta thyej heshtjen per shume arsye,nganjehere heshtja flet shume por ne raste te caktuara nese hesht behesh bashkefajtor(e) ne faj/krim. Situata e kesaj krize sanitare na ka c’orientuar te gjitheve,e pervec kesaj, ligesia e njeriut per njeriun ska limite.Do doja shume te kisha edhe une sigurine dhe optimizmin e disa miqve […]

Vazhdo të lexosh

Të qeshësh me pushtetin e pushtetarët sot, veç rrezikon.

Erges Eskiu Qendroni tek alternativa opozitare dhe nëse dëshironi ndryshimin, shpërndajeni alternativen e saj. Të qeshësh me pushtetin e pushtetarët sot veç rrezikon. Të qeshësh kur vendi ka nevojë edhe për ty, është e rezikshme! Të gjithë bashkë mund ta bëjmë Shqipërinë. Shqipëria bëhet me shqiptar, me Ne, duke bashkëpunuar. Pushteti po luan vetëm dy […]

Vazhdo të lexosh

Me një administratë të Joe Biden ekziston mundësia e largimit të MEK nga Shqipëria?

MEK, ose e vetmja opozitë e regjimit iranian, pas tentativash të shumta të administratës republikane të presidentit Bush junior në USA, jo pa vështirësi u pranua të qëndronte në Shqipëri me arsyetimin humanitar të problematikës. Duhet pranuar që në administratën e Trumpit ata (MEK) gjeten një mbështetje të jashtëzakonshme. Një marrëdhënie e tillë forcohej edhe […]

Vazhdo të lexosh

Mafia nuk largohet me votë. Krimi nuk luftohet me retorikë.

Nga INDRIT HOXHA Edi Rama nënshkroi “frontin” e madh me qytetarët. Bashkëqeverisje! Përveç gjithë formës e përmbajtjes bolshevike e populiste të kësaj ndërmarrjeje, kjo lëvizje djallëzore politike ka edhe një rrezik tjetër të madh: goditjen përfundimtare të opozitës. “Populli në këmbë – partia në ballë”, motoja e rilindur e Enverit s’është as më pak e […]

Vazhdo të lexosh

Dr. Ailda Mengjesi / ÇUDIA TRUMP- (me kerkese te mikut tim Denar Biba dhe me shume kenaqesi)

Donald Trump ndodhi si nje aksident ne politiken Amerikane para 4 vjetesh. Me sa duket e gjeti te papergatitur makinerine e mireorganizuar politik, te cilen jemi mesuar ta quajme rendom Establishment. Dhe establishment nuk eshte aspak nje term konspirativ, porse nje rrjet I mireinvestuar politik. E pra Donald Trump, nuk bente pjese ne kasten e […]

Vazhdo të lexosh

Opozita do ta shkërmoqë! Edi Rama është frikacak

Nga Bujar Nishani  Akti i dhunshëm i ndryshimeve kushtetuese dhe ligjit ekektoral, në mënyrë të njëanëshme e në shërbimin politik të pakicës qeverisëse përbën rastin unik dhe ekstremist në politikën post-diktaturë në Shqipëri. Për të mbuluar e justifikuar këtë akt dhune të paprecedentë është sponsorizuar e vijon të adresohet pa asnjë moral një propagandë banale e […]

Vazhdo të lexosh