A do të shkojnë çamët të përçarë në zgjedhjet e 25 prillit?

Tashmë rezulton që edhe Aleanca Popullore, ose siç njihet ndryshe partia tjetër çame është rregjistruar në KQZ për zgjedhjet e 25 prillit. Alenca Popullore në zgjedhjet e fundit politike zgjodhi të mos marrë pjesë për arsye morale dhe bërinthirrje për votë kundër, por në ato të vitit 2013 me një angazhim vetëm pak mujor mori […]

Continue Reading

Çdo të ndodh nëse pas 25 prillit keta qeveritare do vazhdojne të mbeten perseri në pushtet?

Nga Nadia Sokoli Vendosa ta thyej heshtjen per shume arsye,nganjehere heshtja flet shume por ne raste te caktuara nese hesht behesh bashkefajtor(e) ne faj/krim. Situata e kesaj krize sanitare na ka c’orientuar te gjitheve,e pervec kesaj, ligesia e njeriut per njeriun ska limite.Do doja shume te kisha edhe une sigurine dhe optimizmin e disa miqve […]

Continue Reading

Të qeshësh me pushtetin e pushtetarët sot, veç rrezikon.

Erges Eskiu Qendroni tek alternativa opozitare dhe nëse dëshironi ndryshimin, shpërndajeni alternativen e saj. Të qeshësh me pushtetin e pushtetarët sot veç rrezikon. Të qeshësh kur vendi ka nevojë edhe për ty, është e rezikshme! Të gjithë bashkë mund ta bëjmë Shqipërinë. Shqipëria bëhet me shqiptar, me Ne, duke bashkëpunuar. Pushteti po luan vetëm dy […]

Continue Reading

Me një administratë të Joe Biden ekziston mundësia e largimit të MEK nga Shqipëria?

MEK, ose e vetmja opozitë e regjimit iranian, pas tentativash të shumta të administratës republikane të presidentit Bush junior në USA, jo pa vështirësi u pranua të qëndronte në Shqipëri me arsyetimin humanitar të problematikës. Duhet pranuar që në administratën e Trumpit ata (MEK) gjeten një mbështetje të jashtëzakonshme. Një marrëdhënie e tillë forcohej edhe […]

Continue Reading

Mafia nuk largohet me votë. Krimi nuk luftohet me retorikë.

Nga INDRIT HOXHA Edi Rama nënshkroi “frontin” e madh me qytetarët. Bashkëqeverisje! Përveç gjithë formës e përmbajtjes bolshevike e populiste të kësaj ndërmarrjeje, kjo lëvizje djallëzore politike ka edhe një rrezik tjetër të madh: goditjen përfundimtare të opozitës. “Populli në këmbë – partia në ballë”, motoja e rilindur e Enverit s’është as më pak e […]

Continue Reading

Dritan Kaba/ REFORMA NE DREJTESI DHE “MITRA” E INFEKTUAR QE E POLLI!

Per te kuptuar me qarte “fitoren” e sotme me zhdrejtesine te nje eksponenti, qe “ra” ne rrjeten e te ashtuquajtures OFL, e cila eshte ngritur si nje shplarese e elementeve kriminale dhe te ardhurave te tyre, po ju sjell disa fakte qe kane te bejne me kapjen e Drejtesise se “Re”.“Reforma ne Drejtesi” po ka […]

Continue Reading

Dr. Ailda Mengjesi / ÇUDIA TRUMP- (me kerkese te mikut tim Denar Biba dhe me shume kenaqesi)

Donald Trump ndodhi si nje aksident ne politiken Amerikane para 4 vjetesh. Me sa duket e gjeti te papergatitur makinerine e mireorganizuar politik, te cilen jemi mesuar ta quajme rendom Establishment. Dhe establishment nuk eshte aspak nje term konspirativ, porse nje rrjet I mireinvestuar politik. E pra Donald Trump, nuk bente pjese ne kasten e […]

Continue Reading

Opozita do ta shkërmoqë! Edi Rama është frikacak

Nga Bujar Nishani  Akti i dhunshëm i ndryshimeve kushtetuese dhe ligjit ekektoral, në mënyrë të njëanëshme e në shërbimin politik të pakicës qeverisëse përbën rastin unik dhe ekstremist në politikën post-diktaturë në Shqipëri. Për të mbuluar e justifikuar këtë akt dhune të paprecedentë është sponsorizuar e vijon të adresohet pa asnjë moral një propagandë banale e […]

Continue Reading

Shteti e drejtësia në gjunjë para krimit, në prehërin e Fatmir Xhafës

Nga Azgan Haklaj Mafia urdhëron shkarkimin e gjygjtares Mimoza Margjekaj dhe mbajtjen nën akuzë pa asnjë provë Durrësi është shndërruar sot në Siçili të viteve 80-të.Por nëse atëherë Qeveria Italiane pati vullnet e vendosmëri për të luftuar krimin dhe mobilizoj 10000 forca ushtarake për ti prerë tentakulat oktapodit të zi, Qeveria Shqiptare dhe organet ligjzbatuese […]

Continue Reading

Presidenca, Kruja e dytë që s’u pushtua dot nga Sulltan Rama dhe ushtria e mercenarëve të tij

Azgan Haklaj Presidenca, Kruja e dytë që s’u pushtua dot nga Sulltan Rama dhe ushtria e mercenarëve të tij Kartoni i kuq i Venecias për Edi Ramën ia shterroj shpresën për ta shpallur Shqipërinë sulltanat të tij Ashtu si pesë shekuj më parë Kruja, kështjella kryesore e Shtetit të Arbërit u përballë por i theu […]

Continue Reading

Tetova çerifikon ngadhënjimin e doktrinës së Ali Ametit, fitoren e BDI- së

Azgan Haklaj Vota për kryeministrin e parë shqiptar mision kombëtar Tetova çerifikon ngadhënjimin e doktrinës së Ali Ametit, fitoren e BDI- së dhe kryeministrin e parë shqiptar Në historinë e saj mijëravjeçare Tetova është shquar për qëndresën epike, për ruajtjen e rrënjëve të qytetërimit ilir, fara e të cilit ishin penestët.Tetova sëbashku me Uskanën u […]

Continue Reading

Bashkimi i shqiptarëve të Maqedonisë se Veriut për kryeministrin e parë shqiptar mision ndaj Kombit.

Azgan Haklaj Struga përqafuese e gjeneruese e ideve novatore, avangardë e zgjimit kombëtar për finalizimin e ëndrrës shekullore. Thirrje për jetësimin e bashkimit që na la si testament Gjergj Kastrioti (Skënderbeut) me thuprat e tij dhe vargjeve lapidare të kokrrave të shegës së Homerit Shqiptar Gjergj Fishta. Shqiptarët kanë hyrë në mijëvjeçarin e tretë, si […]

Continue Reading

Shqiptarë të Maqedonisë së Veriut, bashkohuni të nënshkruani ngadhënjimin

Azgan Haklaj Zaevi dhe Mickoski u bënë bashkë, po ju?! 15- të korriku është prologu i Epopesë Shqiptare. Kryeministri shqiptar garanci për barazi qytetare të plotë në të gjitha fushat në Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe për integrimin e saj në të gjitha strukturat e Bashkimit Europian. Të dashur vëllezër e motra të Maqedonisë […]

Continue Reading

Irani u rrëmben çiftelinë shqiptarëve në Unesko

Azgan Haklaj Hienat pansllave e neootomane vazhdojnë sulmin kundër simboleve kombëtare dhe grabitjen e trashëgimisë shpirtërore me synim shterrimin e identitetit kulturor të Kombit Shqiptar. Serbët rrëmbyen lahutën, Irani po grabit çiftelinë, grekët po vjedhin llautën, malazezët synojnë përvetësimin e xhubletësSllavët po përpiqen të marrin Eposin e Kreshnikëve. Çfarë na mbetet neve?!Çitianet e dajës, Sulltan […]

Continue Reading

Azgan Haklaj/ Eposi i Kreshnikëve dhe lahuta jonë shqiptare.

Institucioni i kuvendit me Zotin Jam rrit’ bashkë me perendi, s’desha luftë, dua liri Plisi, lahuta, xhamadani, xhubleta identiteti kulturor i alpeve. Mirënjohje Shkëlqesisë së Tij Presidentit të Republikës së Shqipërisë z Ilir Meta për vlerësimin e atit të folklorit Ramadan Sokoli me Titullin “Nderi i Kombit” Unioni Artistik i Kombit Shqiptar( Kalorës i Urdhrit […]

Continue Reading

Kryeministri shqiptar në Maqedoninë e Veriut nuk është ide politike, por vepër historike

Nga Azgan Haklaj Kryeministri shqiptar epilog i sundimit e supremacisë etnopolitike, prolog i republikës realpolitike, barazisë qytetare, integrimit europian, barazisë së plotë në të gjitha fushat, garant i bashkëjetesës e harmonisë ndërfetare. “Shqiptarët e Maqedonisë së Veriut kurrë me qeraxhinj në trojet e tyre” Ali Ahmeti Besëlidhja referendare e 30-të shtatorit në vitin 2018-të ishte […]

Continue Reading

“Ju mund të jetoni fare mirë edhe në Shqipëri…. . nëse jeni pushtetar”

Nga Farie Kozeli Këtë shprehje e has rëndom nëpër mjediset rinore. E thon shkujdesur të rinjtë nëpër kafene pa dijtur mbase se po bëjnë pohimin më të vërtetë e të dhimbshëm në ditët e tyre stresante.Pastaj ulesh në kafe dhe dëgjon se biri/bija e ministrit, zv ministrit, drejtorit, kryetarit, studiojnë në angli, gjermani, usa, etj.Eksploron […]

Continue Reading