Adriatik Llalla: ka ende deputetë të lidhur me krimin

Adriatik Llalla duket se ka ende material për deputetë të lidhur me krimin. Pas 6 emrave që kërkoi heqjen e mandatit, Llalla ka thënë se do të ketë deputetë të tjerë, të cilëve mund t’i hiqet mandati për shkak të dekriminalizimit. “Procesi i dekriminalizimit, proces në vazhdimësi. Ka një dyndje denoncimesh nga ana e qytetarëve. […]

Continue Reading

Ylli Manjani : Fatmir Xhafaj ishte dhe është e shkuara

Ish-­ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka replikuar me deputetin socialist, kreun e komisionit për reformën në drejtësi, Fatmir Xhafaj, i cili tha dje se Manjani dhe disa eksponentë të LSI­-së flasin sipas orekseve të ditës. Manjani shkruan në “Twitter” se Xhafaj ishte dhe është e shkuara duke i kujtuar socialistit se ai nuk ka ndërmend të konsultohet […]

Continue Reading

Nga Desada Metaj: Banditët që mbajnë peng politikën

19, është numri i deputetëve të parlamentit shqiptar që kanë patur probleme me formularin e dekriminalizimit. Sigurisht që jo të gjithë kanë qenë të dyshuar për vepra penale, madje 5 apo 6 kanë marrë dhe pafajësinë për sa kohë bëhej fjalë për shkelje administrative. Por, gjithsesi mbetet i konsiderueshëm numri i atyre që kanë qenë […]

Continue Reading

Qytetari nxjerr bllof Veliajn për cilësinë e urbanëve

Kreu i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka inspektuar linjën e transportit urban Institut – Ish Uzina e Autotraktorëve, ku është shprehur se nga zgjatja e linjës janë dyfishuar autobusët dhe është rritur cilësia e shërbimit. “Jam shumë i lumtur që sot mbajtëm edhe një premtim tjetër” ka thënë Veliaj. Por a është ky realiteti […]

Continue Reading

Rama sërish merr rrugët për të hap eskpozitat e tij

Më 24 shkurt në galerinë e artit “Eduardo Secci” në qytetin e Firences në Itali do të inaugurohet ekspozita personale e kryeminstrit shqiptar Edi Rama. Kjo ekspozitë do të përmbaj piktura, skulptura e ëallpaper të realizuara gjatë viteve nga kryeministri Rama, duke transferuar kështu në galerinë e Firences atmosferën e zyrës së tij në Tiranë. Siç ka rrëfyer […]

Continue Reading

Malltezi: Pas 26 vitesh janë bijtë e atyre që burgosën e vranë njerëz për fjalën e gojës

Kreu i Departamentit të Mjedisit, Pyjeve dhe Turizmit pranë Partisë Demokratike, Jamarbër Malltezi ka folur në një lidhje direkte për ‘News24’ nga çadra e ngritur nga opozita përballë Kryeminstrisë. Malltezi tha se qeveria ka hyrë në rekordin Gunies për mosmbajtjen e premtimeve, ndërsa në protestë u bashkuan edhe qytetarë socialistë. Si ish dhjetorist, Malltezi ka […]

Continue Reading

Aksident me pasojë plagosjen e tre personave në Gjirokastër

Një aksident me pasojë plagosjen e tre personave është regjistruar sot në Gjirokastër. Ngjarja ka ndodhur në aksin rrugor Gjirokastër-Kakavijë, në vendin e quajtur ‘Kthesa e Jorgucatit’. Në aksident janë përshirë dy mjete. Fill pas ngjarjes, tre të plagosurit, identiteti i të cilëve nuk dihet ende, janë nisur për në spital.

Continue Reading

Presidenti Nishani dekoron studentët e grevës së urisë së 91-shit

Presidenti i Republikës Bujar Nishani ka zhvilluar në Presidencë, ceremoninë e dekorimit të të gjithë studentëve dhe pedagogëve pjesëmarrës në Greven historike të Urisë së Universitetit të Tiranës, mbajtur më 18 – 20 shkurt 1991. “Ju atëherë rrëzuat jo vetëm një figurë të urryer, por në radhë të parë rrëzuat kultin e individit, kultin fals, – […]

Continue Reading

Rama nuk lëshon Prengën. KQZ e nxjerr të pastër.

Përmes një konference për mediat zëdhënësja e KQZ-së, Drilona Hoxhaj, bëri me dije se 19 deputetë të parlamentit të Shqipërisë, kanë shënime dhe deklarime në vërtetimet e gjendjes gjyqësore, ndërsa pjesa tjetër janë të pastër. Ndërkohë sipas KQZ-së, edhe 11 kryebashkiakë nga 61, kanë probleme me ligjin. Deklarata e plotë e zëdhënëses së KQZ-së: Komisioni […]

Continue Reading

Arben Grori: Fajin e kam vetë që erdha këtu. Erdha për të jetuar pranë familjes

Arben Grori është i dënuar për trafik droge dhe për vrasjen e Naim Zyberit në Milano, në spitalin San Paolo. Është deklaruar fajtor nga drejtësia Italiane të vrasësit të vëllait të tij, Artur Grorit. Tashmë kanë kaluar më shumë se 17 vite nga arrestimi. Në një intervistë nga qelia për gazetën “Shekulli”, ndonëse duke qeshur, […]

Continue Reading

Basha: Mbaje Saimir Tahirin për vete, zgjidhja është largimi yt dhe i qeverisë tënde.

Lulzim Basha ka shkruar serish prane çadres ku qendrojne protesutuesit dhe kesaj radhe me nje arsye me teper. Sot eshte 26 vjetori i shembjes se bustit te diktatorit. Pasi mori fjalen perballe protestuesve, Basha tha: Fati merret në dorë kur vota e çdo qytetari lexohet ashtu siç është hedhur. A ka njeri që beson se […]

Continue Reading

Rama në kafe me deputetin Aqif Rakipi të cilit pritet ti hiqet mandati për vepra penale.

Kryeministri Edi Rama është kthyer nga Kosova dhe ka shijuar një kafe i qetë këtë të diele në Hotel Rogner, vetëm pak metra larg protestës që po zhvillohet nga Partia Demokratike përballë zyrës së tij në Kryeministri. Siç shikohet edhe në këtë foto të siguruar nga Opinion.al, Rama po shijon i qetë kafenë e mëngjesit […]

Continue Reading

I kapin 1ton drogë në doganën Greke, shoferi ia fut vrapit drejt doganës shqiptare

Mediat greke shkruajnë se ishte e pabesueshme ajo që ndodhi dje në kufirin grek me shoferin e një kamioni shqiptar që hyri në Kakavijë ngarkuar me një ton hashash. Kamioni e kaloi me lehtësi doganën shqiptare dhe kur hyri në kufi, Policia greke dhe Dogana i kërkuan shoferit që të parkonte në një vend të veçantë për ta kontrolluar me […]

Continue Reading

Mediat ndërkombëtare kanë shkruar për protestën madhështore. Eshtë njësoj si ajo në Rumani.

Mediat ndërkombëtare kanë shkruar për protestën madhështore që po zhvillohen në Shqipëri. Kryesisht mediat italiane kanë shkruar për protestën dhe situatën në vend. Një prej tyre, Notizie Geopolitiche shkruan se shqiptarët janë duke protestuar kundër qeverisë dhe protesta e tyre është njësoj si ajo në Rumani. Ndërsa një tjetër agjenci e pasqyron protestën, ndërsa thekson […]

Continue Reading