Kryemadhi nga Kombinati: Shtëpitë do i ndërtojmë aty ku i kishin

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim Monika Kryemadhi zhvilloi takimin e radhës në Kombinat të Tiranës nga ku iu drejtua banorëve që shtëpitë do i ndërtojnë aty ku i kishin, ndaj kërkoi që prokuroria të hetojë lëvizjet e Bashkisë së Tiranës dhe parave nëpërmjet bankave. Pjesë nga fjala e Monika Kryemadhit: Motra dhe vëllezër të […]

Continue Reading

Meta poston rrugën e prishur në Borsh

Presidenti Ilir Meta ka vendosur që këtë fundjavë ta kalojë në bregdetin e Sarandës. Meta përmes një postimi ka treguar rrugën e prishur në Borsh  të cilën e konsideron si një nga kryeveprat e babëzisë. Presidenti shton se llogaridhënia do të fillojë mëngjesin e 26 prillit pasi qytetarët të kenë votuar në zgjedhjet të cilat […]

Continue Reading

Manastirliu/ Ora policore zgjatet dhe nga data 12 nis në orën 22:00-06:00

Është mbledhur këtë të dielë Komiteti Teknik i Ekspertëve për Covid-19. Më 13 prill nis muaji i Ramazanit, ndaj dhe ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, tha se ora policore zgjatet dhe nga data 12 nis në orën 22:00-06:00. ”Është vërejtur ulje e incidendës e rasteve me Covid-19. Kjo është shoqëruar me lehtësim të situatës në […]

Continue Reading

Zbardhet database ku janë të përfshira të dhëna konfidenciale të 910 mijë votuesve të Tiranës

Çdo parti politike tenton që të hartojë një regjistër sa më real të votuesve të saj potencialë ditën e zgjedhjeve, për të krijuar një projeksion të përafërt mbi rezultatin. Me këtë qëllim krijohen lista me emra votuesish që kanë lidhje me strukturat. Këto lista organizohen, sipas Qendrave të Votimit dhe në bazë të llogaritjeve krijohet […]

Continue Reading

Helga Vukaj në KQZ kërkon seancë me Prokurorin e Përgjithshëm

Anëtarja e komisionit rregullator, Helga Vukaj shprehu shqetësimin për faktin se zyrtarët e lartë politikë nuk po i zbatojnë rregullat e KQZ për zhvillimin e fushatës zgjedhore. “Ne sapo normuam aktin me te rendesishem per numerimin e votave duke percuar ne kete akt inegritet dhe profesionalizem maksimal. Nderkohe qe normojme rregullat brenda,  jashte shkelet haptazi […]

Continue Reading

Rama inspekton punimet e rrugës në Lumin e Vlorës

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, së bashku me dy deputetët e qarkut të Vlorës, Vullnet Sinaj dhe Damian Gjiknuri, ka inspektuar punimet e rrugës në zonën e Lumit të Vlorës, e premtuar prej 100 vitesh sipas kryeministrit, por tanimë po bëhet realitet. Rama theksoi se ky investim do t’i hapë rrugë shtimit të turistëve në […]

Continue Reading

Nora Malaj/ Kafeja me Reshat Arbanën dhe Prof. Dr.Gafur Shtino

Kafeja me Reshat Arbanën dhe Prof. Dr.Gafur Shtino Triptik… (Një ditë në fushatë) Kafeja shijon shumë kur pihet me miq, sidomos në kohë fushate. Kështu nisi dita sot. Rastësia është mbreti i fatit. Po edhe si ta kërkosh. E unë sot isha fatlume! Kafen e parë e piva me dy miq të shtrenjtë, por edhe […]

Continue Reading

Ilir Meta i përgjigjet Ramës: Je mësuar të korruptosh `burra- prostituta`!

Pas dekorimit të një grupi artistësh të këtij qytetit, presidenti i ktheu përgjigje kryeministrit duke  i thënë se është mësuar që të korruptojë “burra-prostiturta”, por në 25 prill kushdo mund të bëhet kurban, por demokracia kurrë jo. Akuzave të kryeministrit Edi Rama nga Vlora këtë të shtunë, sipas të cilave presidenti Ilir Meta takon subjekte […]

Continue Reading

Ndahet nga jeta në moshën 75-vjeçare kreu i Shoqatës “Çamëria”

Është ndarë nga jeta në moshën 75-vjeçare kreu i Shoqatës Patriotike ”Çamëria” Hektor Sejko. Ai ndërroi jetë mëngjesin e sotëm. Partia Drejtësi Integrim dhe Unitet i ka shprehur ngushëllimet familjarëve për humbjen dhe kanë cilësuar Sejkon si një patriot të madh, i cili nuk reshti së punuari për amanetin e Çamërisë. Hektor Sejko lindi në […]

Continue Reading

Tavo denoncon skandalin: Rilindja mbush drejtorinë e zjarrfikësve me ushqime

Drejtuesi i LSI në Gjirokastër, Vangjel Tavo, denoncon përmes një postimi në “Facebook” se qeveria po mbush me ushqime magazinat e Drejtorisë së Zjarrfikësve në Gjirokastër, që sipas tij, do t’i shpërndajë te banorët në shkëmbim të votës. Denoncimi i Vangjel Tavos: MEGA SKANDAL/ “Rilindja” ka mbushur magazinat e Drejtorisë së Zjarrfikësve në Gjirokastër me […]

Continue Reading

Meta letër institucioneve për zbatimin e ligjit: Denonconi punonjësit që kryejnë shkelje ligjore

Presidenti Ilir Meta i ka dërguar një shkresë zyrtare drejtuesve të institucioneve shtetërore, si dhe ambasadorëve të huaj në Shqipëri. Letra është dërguar mbi “nevojën e marrjes së masave të shtuara organizative në ushtrimin e detyrave funksionale, zbatimin me përgjegjshmëri të legjislacionit në fuqi, si dhe rritjen e vigjilencës përgjatë periudhës para dhe pas zgjedhore”. […]

Continue Reading

Genti që tejkalon politikanin Strazimiri, është njëri nga ne!

Nga Ted Kopliku Ne Shqiperi te flasesh per nje politikan zakonisht ose behet per servilizem, ose per interes. Ngaqe e kane qelbur kaq shume keto 30 vite kemi harruar qe ne Parlament ka edhe nga ata burra e gra qe perfaqesojne vlerat me te larta qytetare. Nje prej tyre eshte edhe Gent Strazimiri. Nuk u […]

Continue Reading

Veliaj paditet në SPAK/ 80 shoqata italiane letër ambasadores shqiptare

Pas denoncimeve në media, shoqatat për mbrojtjen e kafshëve vijuan edhe sot protestën kundër bashkisë së Tiranës, duke kërkuar ndërprerjen e vrasjes makabre të tyre në klinikën e Kombinatit. Qindra përfaqësues të shoqërisë civile dhe kafshëdashës u mblodhën sërish te bashkia e Tiranës, ndërsa po sot u dorëzua edhe një kallëzim në SPAK kundër bashkisë […]

Continue Reading

Nora Malaj/ Zonja Biden dhe “age discrimination” (diskriminimi moshor)

E gjithë bota këto ditë po ndeshet me faktin e diskutimit të getave me rrjetë të zonjës së Parë Biden! Të gjithë u peshkuan ne “rrjetën” e getave dhe harruan që u përballen me nje fenomen që sot në botë quhet diskriminim moshorë! Kjo ishte dhe tematika që u trajtua dje tek emisioni i Bietës, […]

Continue Reading

Basha u premton artistëve: Do të rindërtojë teatrin siç ishte dhe do të çojë para drejtësisë ata që e shembën.

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka zhvilluar sot një takim elektoral në sheshin ku ndodhej godina e Teatrit Kombëtar. Në takim kanë qenë të pranishëm edhe një pjesë e artistëve që protestuan kundër shembjes së Teatrit Kombëtar si Robert Budina, Mehdi Malkaj, Neritan Liçaj dhe pedagogu i njohur Artan Fuga. Regjisori Budina i ka […]

Continue Reading

Rama: Ky është i rrezikshëm, do pijë gjithë ujin e Delvinës

Kryeministri Edi Rama ka vizituar ditën e sotme ujësjellësin e ri të Delvinës, nga ku nuk i kurseu batutat me të të pranishmit. Mirëpo, ndryshe nga batutat e zakonshme, fjala e tij është kthyer në një bullizim të drejtpërdrejtë. I pranishëm ishte një punëtor i shëndetshëm, të cilit Rama i tha se duhet të kenë […]

Continue Reading

Basha merr dhuratë maketin e Teatrit Kombëtar, Budina: Mbajeni në zyrë për të realizuar qëllimin e përbashkët

Kreu i PD, Lulzim Basha është surprizuar nga aktivistët e Teatrit Kombëtar duke marrë dhuratë një maket të godinës  e cila u shemb. Dhurata është prezantuar nga regjistori Robert Budina që i ka kërkuar Bashës ta mbajë në zyrë maketin për të realizuar qëllimin e përbashkët. I theksons e kultura do të jetë ambasadori më […]

Continue Reading

Zbardhet dëshmia e kontrollores: Si na hoqën nga puna bashkë me 4 kolegët

Zbardhet dëshmia e dhënë në polici e kontrollores Flora Ndreca, e cila u arrestua bashkë me dy kolegë të saj për shpërdorim detyre. Ndreca bashkë me kolegët e saj, kundërshtuan vendimin për shkurtimin e pagave, ndërsa plotësuan një formular të paaftësisë për punë, me pretendimin se ndiheshin të stresuar. Në dëshminë e siguruar për ‘BalkanWeb’ […]

Continue Reading