Meta pret përfaqësuesit e institucionit arsimor “Turgut Ozal”

Prita sot përfaqësuesit e institucionit arsimor “Turgut Ozal”, një investim privat hollandez, që më shpjeguan në detaje veprimet antiligjore të Qeverisë shqiptare ndaj këtij institucioni arsimor, për të cilat janë njoftuar dhe rasti po ndiqet me vëmendje edhe nga institucionet ndërkombëtare. Jam i shokuar nga këto fakte të cilat shkatërrojnë sigurinë juridike në vend. Këto […]

Vazhdo të lexosh

Saimir Tahiri flet për median italiane, pak ditë para arrestimit: Më vunë bombat… (VIDEO)

Po sikur të isha i korruptuar? Unë nuk kam ardhur në Itali për të kërkuar nga Guardia di Finanza të dyfishojë fluturimet për të monitoruar territorin. I kërkova të gjitha vendeve europiane të na ndihmojnë të luftojmë trafikun e drogës.” Kështu ka thënë ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, pak ditë para arrestimit. Ai ka folur […]

Vazhdo të lexosh

Nga 50 punonjes të Akademise së Shkencave, vetëm një prej tyre nuk ka pranuar të sipunonje tek Sigurimi

Nga 50 punonjes të Akademise së Shkencave, vetëm një prej tyre nuk ka pranuar të sipunonje tek Sigurimi, Prof. Eqerem Çabenë dhe këta nuk ishin të përndjekur politikë . Për të kuptuar rendësinë e hapjes se dosjeve po risjellim në kujtesë këtë shkrim të” “Minevra.al ” botuar në Gusht të vitit 2017 me autor Astrit […]

Vazhdo të lexosh

Arrestohet shoferi i Mariglen Qatos, i gjenden edhe 3 PISTOLETA

Policia arrestoi pak ditë më parë Klajdi Malajn, shoferin e kreut të Inspektoratit Ndërtimor Urbanistik të Bashkisë së Tiranës, Mariglen Qato, pasi iu gjetën sasi të mëdha kokaine, gati për shpërndarje,si edhe tre pistoleta. Këtë të hënë Drejtoria e Policisë së Tiranës njoftoi se kishte finalizuar operacionin të emërtuar “Doses” (Dozat), ku gjatë operacionit u […]

Vazhdo të lexosh

E papritur/ Ilir Meta takim me Yuri Kim në seli

Ilir Meta: Sot mirëprita në selinë e Partisë së Lirisë Ambasadoren e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, znj. Yuri Kim. Ishte kënaqësi të diskutonim hapur dhe në mënyrë konstruktive mbi bashkëpunimin e Partisë së Lirisë me SHBA, në interes të forcimit dhe intensifikimit të partneritetit strategjik midis Shqipërisë dhe SHBA, përmbushjes të detyrimeve tona si […]

Vazhdo të lexosh

Drejtoria e Përgjithshme e Burgjeve, blen pa garë 5 fuoristrada të 2022 tek Dulaku

Një tjetër skandal mund të cilësohet tenderi i radhës që po ju paraqesim. Kësaj here bëhet fjalë për Drejtorinë e Përgjithshme të Burgjeve e cila në vend që të sigurojë kushtet minimale të nevojshme për ata që vuajnë dënimet, shkon e shpërdoron mbi 200 milionë lekë për të blerë fuoristrada të vitit 2022. Admir Abrija, […]

Vazhdo të lexosh

VIDEO- Grabitet me kallashnikov karburanti në Lezhë

David dhe Mark Lalaj janë dy vëllezërit, të cilët mesnatën e 22 shtatorit vodhën nën kërcënimin e armës kallashnikov xhiron ditore të një karburanti në Shënkoll. Policia ka mundur t’i arrestojë dy vëllezërit të cilët pas grabitjes u larguan me motoçikletë. Policia gjeti dhe sekuestroi armën e zjarrit kallashnikov, motoçikletën dhe veshjet, që dyshohet se janë […]

Vazhdo të lexosh

4 media kontrollojnë 77% të tregut

Televizionet në Shqipëri realizuan të ardhura totale prej 5.7 miliardë lekësh [afërsisht 48 milionë euro] gjatë vitit të kaluar, me një rritje prej 1.3 miliardë lekësh ose 29.7% në krahasim me vitin 2020, bëhet e ditur nga bilancet e kompanive të dorëzuara në Qendrën Kombëtare të Biznesit. BIRN analizoi të dhënat e dhjetë televizioneve më […]

Vazhdo të lexosh