“Siguroi dokumentin sekret”, Shkullaku: Aksesin na e dha një person nga PS

Gazetari Armand Shkullaku, publikoi skandalin e vjedhjes së të dhënave personale të shqiptarëve nga Partia Socialiste. Ai ka rrëfyer në emisionin “Të Paekspozuarit”, se si arriti të sigurojë dokumentin sekret dhe se çfarë të dhënash sensitive të shqiptarëve, gjenden në serverat e PS. “Historia nuk daton këto dy ditë.  Kjo që ka ndodhur, nuk është […]

Continue Reading

Ai që e shet votën e blen fatkeqësinë dhe turpin e vet!

Nga: Kim Mehmeti Asnjë sipërmarrje e Shqipërisë nuk është e kontrolluar nga regjimi i ‘Rilindjes’’ aq sa ‘Albcontrol’. Edhe atë jo vetëm pse aty punojnë shumë fëmijë e nipa të ‘Rilindësve’, po pse është e mbikëqyrur nga gjitha shërbimet që kujdesen për stabilitetin e shtetit. Pra është e pamundur dhe është e pabesueshme që regjimi […]

Continue Reading

Zheji: Patronazhisti një lojë ankthi e partisë shtet në pushtet. Krim kushtetues pa diskutim.

Analisti Artur Zheji ka folur në “Pikat mbi i” në News24 për çështjen e fundit të hedhur në skenën politike, përdorimi i të dhënave personale të qytetarëve shqiptarë, për të cilat akuzohet partia Socialiste. Zheji ka zbërthyer ‘skemën’ se si funksionon database me të dhënat e votuesve, duke e cilësuar një krim kushtetues dhe një […]

Continue Reading

Vokshi padi të re në SPAK për Manastirliun: Legalizim në shkëmbim të votës

Albana Vokshi denoncoi sërish Ogerta Manastiirliun në SPAK për çështjen e legalizimeve në këmbim të votave. Pas asfaltit elektoral në njësinë 9, Albana Vokshi theksoi se ka dëshmi të banorëve oër këtë krim zgjedhor të Ministres së Shëndetësisë tek njësia 9 në Tiranë. “Ogerta Manastirliu, Artan Lame, drejtues të zyrës së Kadastrës, janë vënë në […]

Continue Reading

Meta vë në dijeni OBSE dhe Ambasadat: Një nga ngjarjet më të rënda

Presidenti Ilir Meta kërkon nga Prokuroria Speciale (SPAK) që të hetojë databazën e të dhënave të Partisë Socialiste, e cila sipas disa mediave dhe PD, ka të njëjtat të dhëna me ato që administrohen nga e-Albania. Sipas AKSHI-t, të dhënat e nuk kanë dalë prej tyre. Përmes një kërkesë zyrtare, Meta vë në dijeni të gjitha […]

Continue Reading

Kryemadhi: 25 Prilli, dita e ndëshkimit më të rëndë për rilindjen

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, deklaron se 25 Prilli është dita e ndëshkimit më të rëndë për sektin e Rilindjes që udhëhiqet nga Edi Rama. Teksa publikon në faqen e saj zyrtare në rrjetin social “Facebook” dhe një video nga takimet elektorale, Kryemadhi shprehet se rilindja duke i shërbyer vetëm interesave personale […]

Continue Reading

Partia Demokratike është përgjigja… Cila ishte pyetja, ju Lutem?

Nga Luçiano Boçi* Elbasani ka një histori të vetën që ngrihet mbi kujtesën e zejtarëve, mbi sipërmarrjen aktive, pastaj mbi një industri që përbashkoi inxhinierët më të talentuar të vendit në fushën minerare, siderurgji, përpunimin e naftës, etj. Qytet simbol i shkollës dhe kulturës, Elbasani ka më shumë shanse se çdo qendër tjetër urbane të […]

Continue Reading

Kulmi/ Rilindja i vuri patronazhist edhe shefit të Shërbimit Informativ Shtetëror

Pa diskutim, asnjë prej nesh nuk ka qenë i përjashtuar nga database me të dhënat konfidenciale për qytetarët e Tiranës, që ka akumuluar Partia Socialiste për të fituar mandatin e tretë. Madje i nervozuar nga lajmi i Lapsi.al, Taulant Balla e quajti databazën e të dhënave “të krijuar me vite të tëra organizimi dhe komunikimi derë më derë me njerëzit”. […]

Continue Reading

Gazment Bardhi: PD do të shpëtojë fermerët nga varfëria dhe falimentimi.

Drejtuesi Politik i PD për Elbasanin, Gazment Bardhi, gjatë një bashkëbisedimi me pronarin e një fidanishteje në Gjergjan, dëgjoi se si ky biznes që dikur punësonte 20 persona është në prag të falimentimit për shkak të politikave të qeverisë. Bardhi u shpreh se plani i PD do sjellë përkrahje direkte për çdo fermer sipas prodhimit, […]

Continue Reading

Nis nesër muaji i shenjtë i Ramazanit, Kreu i KMSH mesazh besimtarëve

Kreu i Komunitetit Mysliman Shqiptar Bujar Spahiu ka uruar besimtarët myslimanë në nisje të muajit të shenjtë të Ramazanit, muajit kur Kurani është dërguar si përligjje për njerëzit. Spahiu uron në mesazhin e tij që ky muaj të jetë muaj i mëshirës së ndërsjellë mes njeri-tjetrit, muaj i faljes dhe mirëkuptimit, muaj i ngritjes morale […]

Continue Reading

Edhe tetë rrugë të tjera do të bëhen me pagesë!

Qeveria ka parashikuar që edhe tetë rrugë të tjera në vend të taksohen dhe të bëhen me pagesë. Sipas skemës së taksimit të hartuar nga BERZH pritet që pagesa të variojë nga 0.5 cent- 3.5 cent për kilometër. “Panorama” ka zbardhur tarifën pa TVSH që do të paguajnë drejtuesit e makinave edhe për 8 rrugët […]

Continue Reading

Një qytetar danez fiton në ditë më shumë se paga minimale mujore në Shqipëri

Eurostat ka bërë publike shifrat e vitit 2020 se sa paguhet një orë pune në vendet e Bashkimit Europian, ku shihet se diferencat mes disa vendeve janë shumë të mëdha. Niveli më i lartë i pagesës për një orë pune është në Danimarkë, ku një qytetar fiton 45.8 euro, ndërsa niveli më i ulët është […]

Continue Reading

Salianji: “Nga Korça e qytetarëve dinjitozë do të nisë ndryshimi”

“Nga Korça e qytetarëve dinjitozë do të nisë ndryshimi”: këtë bindje shprehur Ervin Salianji, kandidati për deputet i PD-së në këtë qark në takimin që bëri së fundi me banorë të lagjes nr.14. “Nga Korça e bukur, e njerëzve punëtorë e të thjeshtë, do të marrë udhë Shqipëria e pas 25 prillit, – tha ai, […]

Continue Reading

Vjedhja e të dhënave e-Albania/ Balla: O shpifësa të dëshpëruar quhet ‘punë në terren’

Kandidati për deputet i Partisë Socialiste në qarkun e Elbasanit, Taulant Balla i është përgjigjur akuzave të ngritura lidhur me përdorimin e të dhënave nga qytetarët për zgjedhjet e 25 prillit.  Përmes një postimi në Facebook, kreu aktual i grupit parlamentar të PS-së, Balla shprehet se se një gjë e tillë nuk është e vërtetë […]

Continue Reading

Protesta në Mirditë, arrestohen organizatori dhe 3 të rinj nga Kosova

Policia ka arrestuar katër persona pas protestës së djeshme në Mirditë. Sipas burimeve zyrtare, në lidhje me protestën e zhvilluar ditën e djeshme, rreth orës 12:30, në fshatin Thirrë, Njësia Administrative Fan, Mirditë, specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatet e Policisë Lezhë dhe Mirditë, në përfundim të veprimeve, kanë arrestuar në flagrancë shtetasit: Besnik […]

Continue Reading

Basha nga Elbasani: Bizneset deri 140 milionë lekë xhiro, taksa dhe tarifa lokale në total deri 0,5% të xhiros

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka zhvilluar një takim me gra sipërmarrëse në qytetin e Elbasanit, ku ka bashkëbiseduar për klimën e sipërmarrjes dhe vështirësitë e mbijetesës së biznesit. E pranishme në këtë takim ishte edhe kandidatja për deputete e Partisë Demokratike për Elbasanin, Flutura Açka, e cila tha se sot gratë në Shqipëri […]

Continue Reading

“Njëqind dështimet e Ramës”, Basha: Shqipëria sot e shkatërruar nga korrupsioni

Kryetari i PD-së Lulzim Basha me anë të postimeve në rrjetete sociale, shkruan se Rama premtoi vendosje të konkurrencës dhe transparencës kudo në Shqipëri, por se ai dështoi. Basha thekson se Rama nuk mbajti premtimin, duke thënë se DASH nënvizon se mungesa e transparencës dhe konkurrenca e padrejtë janë probleme të mëdha për Shqipërinë. “Në […]

Continue Reading

Kandidati i PD-së në Elbasan parashikon trazira një javë para zgjedhjeve

Kandidati për deputet i PD-së në Elbasan, Luçiano Boçi ka komentuar rreth situatës politike në Elbasan. Sipas Boçit java e fundit do të ketë tensione të shtuara, ku nuk përjashton edhe skenarët e dhunës. “Elbasani elektoratin “Gri” e ka më të madhe se qytetet e tjera. Në Elbasan kjo pjesa gri lëviz dhe përcakton më […]

Continue Reading

Meta: Mbështes protestën e banorëve të Zall Gjocajt

Nga Ilir Meta. Mbështes plotësisht protestën e banorëve të Zall Gjocajt në mbrojtje të pasurive të çmuara natyrore të Parkut Kombëtar Lurë – Mali i Dejës dhe të burimeve ujore jetësore për këtë komunitet. Të ndalet menjëherë kjo masakër ekologjike! I bëj thirrje Prokurorisë të hetojë abuzimet flagrante në dhënien e lejeve të shfrytëzimit të […]

Continue Reading

Shefi i SPAK, Arben Kraja votues i sigurtë i PS

Botimi në Lapsi.al i grabitjes së të dhënave personale që qytetarët dorzojnë në institucionet shtetërore, për arsyet e saj elektorale nga Partia Socialiste ka nxitur zemërimin e kundërshtarëve të saj demokratë. Enkelejd Alibeaj e quajti këtë një shkelje të besimit të qytetarëve ndaj shtetit. “Përdorimi i databazës së e-Albania nga Edi Rama dhe zyrtarë të […]

Continue Reading