Hakerat sulmojnë Radio Televizionin Shqiptar

Arkivi digjital i Radiotelevizionit Shqiptar ka rënë pre e një sulmi kibernetik rreth dy javë më parë. Gazetari i Report Tv, Arsen Rusta raporton se serverat e RTSH-së janë sulmuar nga individë ende të paidentifikuar përmes një sistemi hakerimi të quajtur ransomware. Hackerët që jane futur në servera të RTSH përmes rrjetit online, kanë arritur ta enkriptojnë databasin e […]

Vazhdo të lexosh

Reforma territoriale, Basha: Do ngrihet grupi i PD-së për të hartuar draftin ligjor

Lulzim Basha: Nisni konsultimet me qytetarët në zonat tuaja për reformën teritoriale. Së shpejti do të ngrihet grupi i punës në PD për të hartuar draftin ligjor. Duhet të bëjmë gati mekanizmat që të adresojmë problemet e abuzimit me zgjedhjet dhe shitblerjen e votës, si dhe reformën zgjedhore dhe instrumenta zbatimi që mundësojnë rregulla të […]

Vazhdo të lexosh

Britania kërkese urgjente per 2 milionë punëtorë, pagat deri ne 40 paund ora

Britani ka rreth 2 milion vende pune të lira dhe ndodhet në kërkim të fuqisë punëtore. Industritë po goditen rëndë nga mungesa e stafit, me më shumë se 100 mijë njerëz të nevojshëm vetëm në sektorin e transportit. Rekrutëve të mundshëm po u ofrohen paga dyfish nga norma e zakonshme, në një përpjekje për të […]

Vazhdo të lexosh

Rriten sërish kërkesat për azil nga shqiptarët, rekord në rajon

Kërkesat për azil nga shqiptarët kanë filluar rritjen graduale pas lehtësimit të kritereve të udhëtimeve në vendet e Bashkimit Europian, por sërish ato mbeten nën nivelet e para-pandemisë. Vendi ynë vijon që të mbetet rekord në rajon për numrin e lartë të azilkërkuesve, ndërsa korriku shënoi një valë të re kërkesash të azilantëve në Francë. […]

Vazhdo të lexosh

Rama: I kemi idetë e qarta, Afganët s’i pranuam me kërkesë të SHBA

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë nga Nju Jorku për televizionin francez “TV5MONDE”. Kryeministri Rama është shprehur se Shqipëria, si anëtare e Këshillit të Sigurisë në OKB, i ka idetë e qarta. “Për ne është një ngjarje historike që jemi pjesë e Këshillit të Sigurisë së OKB. Jemi një vend i vogël, por kemi […]

Vazhdo të lexosh

Ministri i Jashtëm malazez: “Bota serbe” është një kopje e zbehtë e “botës ruse”

Mali i Zi mund të avokojë vetëm për botën evropiane, thotë ministri i jashtëm malazez Gjorgje Radulovic dhe vlerëson se, siç e sheh ai, nisma mbi “botën serbe” është vetëm një kopje e zbehtë e “botës ruse”. I pyetur nëse qeveria malazeze është ndjerë e kërcënuar nga paraqitjet e shpeshta publike që aludojnë në ideologjinë […]

Vazhdo të lexosh

Avokati i Mediut: Si mundet një gjykatë e nivelit më të ulet prish vendimin e Gjykatës Lartë!!

Avokati i Fatmir Mediut, Ardian Visha ka reaguar pas vendimit të gjyqtares së Apelit të Posaçëm, Saida Dollani për rihapjen e dosjes ‘Gërdeci’. Në deklaratën e tij, Visha thotë se si mundet që një gjykatë më e ulët prish vendimin e Gjykatës së Lartë. Sipas avokatit Ardian Visha, ky është vendim anti-kushtetues dhe kundër Gjykatës […]

Vazhdo të lexosh

Yuri Kim ‘zbarkon’ në zyrën e Lulzim Bashës

Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim do të takohet me kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha në orën 16:00. Ky është takimi i parë pas përjashtimit të Sali Berishës nga grupi parlamentar i partisë. Kim do të shkojë në selinë blu për të zhvilluar takimin me Bashën në zyrën e këtij të fundit. Vizita e […]

Vazhdo të lexosh

Banorët në Elbasan në protestë, shkatërrojnë barrierat (Video)

Dhjetëra familje të lagjes Belebe në periferi te qytetit të Elbasanit pas bllokimit të hyrjes së rrugës në Unazën Jugore në drejtim të zonës ku ata jetojnë prej 30 vitesh janë irrituar dhe janë organizuar për të protestuar sot në mëngjes. Sipas tyre situata e krijuar është e paprecedentë dhe askush nga autoritetet nuk kishte […]

Vazhdo të lexosh

Incidenti në kufi/ Vuçiç shpërthen ndaj BE dhe NATO: Deri kur do të durojmë dhunën e Albin Kurtit?

Vazhdojnë tensionet mes Kosovës dhe Serbisë. Ditën e sotme qarkulloi një lajm nga një media serbe se pjesëtarët e Policisë së Kosovës kanë rrahur tre banorë serbë në vendkalimin kufitar në Bërnjak. Ky lajmi cili u përgënjeshtrua nga policia e Kosovës ka “inatosur” presidentin Vuçiç. Siç transmetojnë mediat serbe, Vuçiç tha se është i shqetësuar […]

Vazhdo të lexosh

Akuzat e PD për punësime elektorale, Gjykata e Apelit të Shkodrës urdhëron Prokurorinë të nisë hetimet

Gjykata e Apelit të Shkodrës ka urdhëruar Prokurorinë të nisë hetimet për akuzat e PD mbi punësimet elektorale në Bashkinë e Vaut të Dejës. Tashmë Prokuroria do të thërrasë kryebashkiakun dhe personat përgjegjës për punësimet. Përfaqësuesi ligjor i PD, Marash Logu në një prononcim për mediat ka zbardhur vendimin e Gjykatës duke theksuar se ka […]

Vazhdo të lexosh

Besnik Kelmendi/ Politikani Shqiptar jep kontributin e tij në progamin e CDU-së

Politikani Shqiptar, Besnik Kelmendi përmes një postimi në profilin e vet në “Facebook” ka falenderuar zyrtaret e CDU-së për mbështetjen e tyre për mundësin qe atij iu është ofruar të kontriboje në progamin e CDU-së Të dashur Miq, Nëpërmjet këtij dokumenti dëshiroje t’ju paraqes një pjesë të progamit të CDU-së për kandidatin tonë për Kancelar […]

Vazhdo të lexosh

Krijuesja e vaksinës AstraZeneca: Të kalosh Covid-in do të jetë sikur të kalosh gripin

 Profesoresha Dame Sarah Gilbert, puna e së cilës çoi në zhvillimin e vaksinë së Oxford, AstraZeneca, tha në webinarin e Shoqërisë Mbretërore të Mjekësisë se virusi do të dobësohet me kalimin e kohës dhe përfundimisht do të bëhet si të tjerët. “Ne tashmë jetojmë me katër koronaviruse të ndryshëm njerëzorë për të cilët ne nuk […]

Vazhdo të lexosh

Plas sherri mes socialistëve: Mbi 50% e punësimeve në Shkodër i ka Tom Doshi.

Mbledhja e Sekretarit të Përgjithshëm të PS, Damian Gjiknuri me strukturat e PS Shkodër mbrëmjen e kaluar është shoqëruar me debate të ashpra. Korrespondeti i Panorama.al Senad Nikshiqi bën me dije se në fokus të këtyre debateve me Gjiknurit dhe Sekretarin Organizativ të PS, Blendi Klosi kanë qenë punësimet, emërimi i drejtorëve, përgatitja për zgjedhjeve […]

Vazhdo të lexosh

Balla: “Asnjë deputet nuk futet në Kuvend pa bërë vaksinën”

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taluant Balla, propozoi gjatë seancës plenare, asnjë deputet në sallën e Kuvendit, të mos pranohet nëse është i pavaksinuar. Sa i përket propozimit të PD, për të zhvilluar punimet në komisione në ambiente fizike dhe jo ‘online’, Balla tha se kjo masë është ndërmarrë në përputhje me vendimet […]

Vazhdo të lexosh

Komisionet online, reagon zyrtarisht PD-ja: Asgjesim i parlamentarizmit

PD kundërshtoi vendimin e shumicës për të zhvilluar online mbledhjet e komisioneve parlamentare. Në Konferencën e Kryetarëve dhe në seancën plenare, Kryetari i Grupit Parlamentar të PD, Alfred Rushaj sqaroi se vendimi është kundër Kushtetutës dhe Rregullores së Kuvendit. Ai tha se vendimi duhet të shfuqizohet, pasi synon të asgjesojë parlamentarizmin. Rregullorja përcakton rastet kur […]

Vazhdo të lexosh

Në mullirin e kujt po çojmë ujin ne si demokratë!

Nga Paulin Marku Partia Demokratike u krijua nga levizja studentore ,masa e gjërë e njerzëve të thjeshtë e punëtorë ,familje të dhunuara nga regjimi monist,të rinj e të reja, qytetarë të Tiranës dhe gjithë Shqipërisë, intelektual të njohur e të zotë që lanë rehatinë personale dhe iu bashkuan masave të gjëra popullore. Themelimi i kësaj […]

Vazhdo të lexosh

Alibeaj: S’ka përplasje në PD, ish-kryeministri nuk u përjashtua

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj, komentoi zhvillimet e fundit brenda selisë blu, pas largimit të ish-kryeministrit Sali Berisha nga Grupi Parlamentar Demokrat, për shkak të shpalljes së tij “non grata” nga SHBA. Në rubrikën “Opinion”, në News24, Alibeaj tha se nuk ka një përplasje mes Lulzim Bashës dhe Sali Berishës, pasi sipas tij, jo vetëm […]

Vazhdo të lexosh