Erdogan, pritet me ceremoni shtetërore nga kryeministri Edi Rama (VIDEO)

Aktualitet

Presidenti i Turqisë, Rexhep Erdogan ka mbërritur në Shqipëri. Në aeroportin e Rinasit, ai është pritur me ceremoni shtetërore nga kryeministri Edi Rama.

Në ambientet e jashmte të aeroporitet u kënduan himnet e dy shteteve.  Më pas Presidenti turk është përshëndetur me ministrat e kabinetit qeveritar shqiptar të cilët ishin të pranishëm në pritjen për Erdogan në Rinas

Më pas Presidenti turk dhe kryeministri Edi Rama do të vizitojnë banesat e rindërtuara në Laç, një financim i qeverise turke.

Axhenda

09:25 – Ceremonia e pritjes, aeroporti “Nënë Tereza”

10:05 – Vizita e Presidentit të Republikës së Turqisë në një prej shtëpive të rindërtuara pas tërmetit të 26 nëntorit në Laç

10:20 – Ceremonia e dorëzimit të shtëpive të ndërtuara pas tërmetit në Laç Ceremonia e emërtimit të sheshit në Laç me emrin e Presidentit të Republikës së Turqisë

13:00 – Takim midis Presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdoðan dhe Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama

15:00 – Nënshkrimi i marrëveshjeve dhe konferenca e përbashkët për shtyp (vendi: Holli i COD)

16:00 – Ceremonia e inaugurimit të xhamisë së Et’hem Beut

17:00 – Përshëndetja e Presidentit të Republikës së Turqisë në Kuvendin e Shqipërisë

18:00 – Nisja drejt aeroportit të Rinasit

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?