Serbia nuk ka të ndalur/ Blen të tjera armë nga Rusia

Rajoni

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka njoftuar për një dërgesë të re të armëve nga Rusia megjithë frikën se investimi i madh i shtetit në ushtri mund të dërgojë në tensione të reja në rajon. Vuçiç mori pjesë në trajnim të ushtrisë në një bazë ushtarake afër Beogradit në të cilin ushtrim u përfshinë raketa anti-tanke “Kornet” që i kanë blerë së fundmi, raporton AP.

“Jam i kënaqur që ushtarët tanë janë të lumtur për blerjen e Kornetëve nga Rusia”, tha Vuçiç. “Është ndoshta një nga armët më të mira antitank në botë.”

“Kornet është një mjet i rëndësishëm mbrojtës për të penguar këdo nga agresioni i mundshëm kundër vendit tonë”, tha Vuçiç.

Serbia është akuzuar shpesh për goditje me saber dhe duke punuar me aleatin sllav Rusinë për të destabilizuar Bosnjën, Malin e Zi dhe Kosovën fqinje, një ish-provincë serbe e cila shpalli pavarësinë në vitin 2008.

 

 

Serbia fajësohet gjerësisht për shkaktimin e një shpërbërjeje të përgjakshme të Jugosllavisë në vitet 1990 me politikat e saj nacionaliste. Vendi kohët e fundit është armatosur kryesisht me avionë luftarakë rusë dhe kinezë, dronë dhe sisteme kundërajrore.

Në muajt e fundit, Rusia i ka dorëzuar Serbisë 30 tanke luftarake dhe 30 transportues të blinduar. Serbia gjithashtu ka blerë kohët e fundit sisteme të sofistikuara ruse të mbrojtjes ajrore Pantsir, si dhe helikopterë sulmues dhe transportues dhe dronë kinezë.

Edhe pse zyrtarisht kërkon anëtarësimin në Bashkimin Evropian, Serbia ka refuzuar të harmonizojë politikat e saj të jashtme me bllokun 27-vendesh dhe në vend të kësaj ka forcuar aleancën e saj me Rusinë dhe Kinën.

Vuçiç tha të hënën se Serbia “mbetet në rrugën evropiane”, por gjithashtu shtoi se do të vazhdojë të “ushqejë” lidhjet e saj miqësore me Rusinë dhe Kinën. Për t’u bashkuar me BE-në, Serbia ka nevojë për mbështetjen e të gjitha vendeve anëtare të BE-së, por qeveria ka mbajtur marrëdhënie të ftohta me shtetin tjetër ballkanik, Kroacinë, anëtari i fundit i ri i pranuar në bllok.

Kroacia, e cila është gjithashtu anëtare e NATO-s, është në një mini garë armatimi me Serbinë, e cila së fundmi ka marrë gjashtë avionë luftarakë MiG-29 të përdorur nga Rusia dhe katër të tjerë të këtij lloji nga Bjellorusia. Në nëntor, qeveria kroate njoftoi blerjen e 12 avionëve luftarakë Rafale nga Franca.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?