Shpallet “non grata” Presidenti…

Aktualitet

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden ka vendosur të shpallë “non grata” duke i ndaluar hyrjen në vend homologut nga Nikaragua, Daniel Ortega.

Ndalimi i udhëtimit nga Biden është për të gjithë zyrtarët e zgjedhur të Nikaraguas, duke përfshirë presidentin dhe gruan e tij, zëvendëspresidentin Rosario Murillo, përveç anëtarëve të forcave të sigurisë, gjyqtarëve, kryebashkiakëve dhe të tjerëve që shihen si minues të demokracisë në kombin e Amerikës Qendrore.

“Aktet represive dhe abuzive të qeverisë Ortega dhe atyre që e mbështesin atë detyrojnë Shtetet e Bashkuara të veprojnë”, thuhet në dekretin e Biden.

Urdhri i Biden erdhi vetëm një ditë pasi Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Kanadaja vendosën sanksione për zyrtarët e Nikaraguas, në një përgjigje të bashkërenduar ndaj zgjedhjeve të 7 nëntorit, të cilat shumë vende i kanë quajtur të rreme. g.v/abcnews.al

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?