Bëri 26 vite burg padrejtësisht, lirohet amerikani në nga Karolinën e Veriut që u dënua për vrasje

Bota

Lirohet pas 26 vitesh burg Dontae Sharpe, nga Karolina e Veriut, i cili ishte dënuar gabimisht për vrasje. BBC shkruan se falja i është dhënë nga guvernatori. Sharpe ishte përpjekur gjatë këtyre viteve që të luftonte për pafajësinë e tij, ndërsa ishte arrestuar në vitin 1994.

“Emri i familjes sime është pastruar. Është një barrë nga supet e mia dhe të familjes sime.”- u shpreh ai para gazetarëve.

Guvernatori Roy Cooper tha në një deklaratë duke shpallur faljen se ai e kishte shqyrtuar me kujdes rastin dhe ata që janë dënuar gabimisht si Sharpe “meritojnë që kjo padrejtësi të njihet plotësisht dhe publikisht”.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?