Rrëzohet qeveria e Rumanisë, shkak kriza ekonomike

Bota

Parlamenti rumun ka mposhtur shumicën e qeverisë minoritare nëntë mujore të kryeministrit, Florin Citu në një rezolutë mosbesimi të martën.

Rumania ka qenë e tensionuar politikisht prej një muaji, duke premtuar rimëkëmbjen ekonomike dhe përpjekjet për të zvogëluar deficitet e mëdha të shteteve anëtare të BE.

Qeveria e Citu ka rënë me një diferencë të madhe, shumë mbi minimumin e kërkuar (234 vota),” tha një nënkryetar i opozitës i cili mbikëqyr kutinë e votimit.

Rezultati i votimit tregoi se 281 deputetë votuan në favor të mocionit të censurës, pa asnjë kundër, qeveria dhe aleatët e saj të kenë bojkotuar votimin.

Kriza vjen pasi Rumania, një nga vendet më të varfra në Bashkimin Evropian, lufton me valën e katërt vdekjeprurëse të koronavirusit dhe rumunët rrezikojnë fatura të mëdha gjatë dimrit të ardhshëm për shkak të kostove të larta të energjisë.

Ish-bankieri Florin Citu, 49 vjeç, ka qenë vetëm kryeministër që nga dhjetori pas zgjedhjeve të mëparshme parlamentare, por tashmë është braktisur nga partneri i tij i koalicionit i qendrës së djathtë dhe është kritikuar rëndë nga e majta.

Sipas kushtetutës, Presidenti i qendrës së djathtë, Klaus Iohannis pritet të emërojë një kryeministër të ri. Sidoqoftë, ka spekulime se Iohannis thjesht mund të riemërojë Citu, duke sfiduar partitë e tjera për të bërë thirrje për zgjedhje të reja, të cilat sondazhet e opinionit aktual tregojnë se ka të ngjarë të favorizojë vetëm PSD-në e majtë.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?