Kina ‘provokon, rreth 38 avionë luftarakë fluturojnë mbi ishulin e Tajvanit

Bota

Rreth 38 avionë ushtarakë kinezë kaluan në zonën mbrojtëse të Tajvanit ndërsa Pekini shënoi themelimin e Republikës Popullore të Kinës, thanë zyrtarët në Taipei.

Sipas BBC, shfaqja e forcës në ditën kombëtare të Kinës të Premten pranë ishullit demokratik të vetëqeverisur, për të cilin Pekini pretendon se është pjesë e territorit të tij, erdhi në të njëjtën javë kur akuzoi Britaninë për dërgimin e një anije luftarake në ngushticën e Tajvanit me ‘qëllime të këqija’.

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit raportoi të premten se ushtarët e saj ishin hasur me 18 avionëve luftarakë J-16 dhe katër Su-30 plus dy bomba H-6 me aftësi bërthamore dhe një avioni anti-nëndetës. Pastaj në orët e para të së shtunës, ministria tha se 13 avionë të tjerë kinezë u përfshinë në një mision të premten në mbrëmje, 10 J-16, 2 H-6 dhe një avion paralajmërues të hershëm.

Grupi i parë i avionëve kinezë të gjithë fluturuan në një zonë pranë Ishujve Pratas, me dy bombarduesit që fluturonin më pranë atollit, sipas një harte të lëshuar nga ministria. Grupi i dytë fluturoi në Kanalin Bashi që ndan Tajvanin nga Filipinet, një rrugë ujore kryesore që lidh Paqësorin me Detin e diskutueshëm të Kinës Jugore.

Kina ende nuk ka komentuar mbi shfaqjen e fundit të forcës. Ajo ka thënë më parë se fluturime të tilla duhej të mbronin sovranitetin e vendit dhe kishin për qëllim “bashkëpunimin” midis Tajvanit dhe Shteteve të Bashkuara, mbështetësit më të rëndësishëm ndërkombëtar të ishullit.

Inkursioni i mëparshëm më i madh ndodhi në qershor, duke përfshirë 28 avionë të forcave ajrore kineze. Misioni i fundit i Kinës erdhi më pak se një ditë pasi qeveria e saj filloi një sulm ndaj ministrit të jashtëm të Tajvanit, duke evokuar fjalët e udhëheqësit revolucionar, Mao Ce Dun për ta denoncuar atë si një ”mizë drithëruese” për përpjekjet e tij për të promovuar Tajvanin ndërkombëtarisht.

Kina ka rritur presionin ushtarak dhe politik për të detyruar Tajvanin të pranojë sovranitetin kinez.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?