Trazira të përgjakshme në burgun e Ekuadorit

Bota

Të paktën 24 persona janë vrarë dhe dhjetëra të tjerë kanë mbetur të plagosur si pasojë e një sherri masiv të përgjakshëm që është regjistruar në burgun e rrezikshëm të Ekuadorit. Washington Post shkruan se dhuna nisi rreth orës 9:30 të mëngjesit të ditës së sotme, teksa bandat rivale u përplasën me armë zjarri dhe eksplozivë në një luftë për kontroll territori, në burgun kryesor në Guayaquil. Të paktën pesë të burgosur u gjetën me kokë të prerë nga një komandant i policisë rajonale sipas gjeneralit Fausto Buenano. 48 të tjerë u plagosën. Personeli u evakuua dhe vetëm gjashtë orë pas nisjes së përleshjeve, në burg u rivendos normaliteti. Ende nuk dihen emrat e viktimave, shtetësia dhe nuk bëhet me dije nëse mes tyre ka shqiptarë apo jo.

Trazirat e së martës erdhën dy muaj pasi një valë e ngjashme dhune shpërtheu në dy nga burgjet e vendit, përfshirë burgun e Guayaquil, Litoral, duke vrarë 22 të burgosur dhe duke bërë që presidenti i Ekuadorit të shpallte gjendjen e jashtëzakonshme në sistemin e burgjeve. Ekuadori është përpjekur për të zvogëluar luftimet në sistemin e tij për vite me radhë. Qeveria nisi një program të ri në vitin 2019 për të rritur infrastrukturën dhe teknologjinë në burgjet e saj, ajo shkurtoi buxhetin e projektit vitin e ardhshëm me më shumë se 70 përqind, sipas faqes së lajmeve të Ekuadorit Primicias.

Të paktën 145 persona janë vrarë deri më tani këtë vit në burgjet e Ekuadorit, dhunë që është rritur në mënyrë të vazhdueshme që nga viti 2018, sipas Zyrës së Avokatit të Popullit të vendit. Më shumë se 103 të burgosur u vranë në vitin 2020. Në fillim të këtij viti, Komisioni Ndër-Amerikan për të Drejtat e Njeriut dënoi valën e fundit të vdekjeve, duke i atribuar atyre një “dështimi në hartimin, zbatimin dhe vlerësimin e duhur të politikave publike që synojnë të ndaluarit”.

Muajin e kaluar, i njëjti komision, krahu i të drejtave të njeriut i Organizatës së Shteteve Amerikane, i bëri thirrje qeverisë së Ekuadorit të rrisë personelin e sigurisë së burgjeve dhe të vendosë kontrolle për të parandaluar futjen e armëve dhe aktivitetin e organizatave kriminale në burgje. Burgjet e Ekuadorit kanë vuajtur prej kohësh nga mbipopullimi dhe siguria e ulët, me një numër të pamjaftueshëm të rojeve për të kontrolluar popullsinë e burgjeve të vendit, sipas Human Rights Ëatch. Garzón, drejtori i ri i burgjeve në vend, tha se gjendja e jashtëzakonshme e presidentit mbetet në fuqi.

“Unë dua të them grupet mafioze që përpiqen për të frikësuar këtë vend, gabojnë. Ata e kanë gabim nëse mendojnë se dora jonë do të dridhet. Ne do të përdorim të gjitha fuqitë tona ligjore për të imponuar sundimin e ligjit dhe për të garantuar paqen dhe të drejtat e njeriut në burgjet në Ekuador,”- tha presidenti Guillermo Lasso në korrik.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?