Nis turi, nesër në Shqipëri! Merkel sot në Serbi

Rajoni

Pasditen e sotme, në orën 16:00, kancelarja gjermane Angela Merkel do të zbarkojë në aeroportin “Nikola Tesla” në Beograd për të zhvilluar turin e saj të fundit në Ballkan. Nga aeroporti, ajo dhe delegacioni që e shoqëron do të nisen drejt pritjes solemne me nderimet më të larta shtetërore që do t’u bëhet para pallatit “Serbia”.

Pas kësaj, presidenti Aleksandër Vuçiç dhe kancelarja do të bisedojnë privatisht, për të dalë më pas në një deklaratë për mediat. Merkel gjithashtu do të takohet me përfaqësues të shoqërisë civile nga i gjithë Ballkani, gjë që nuk është e pazakontë, duke pasur parasysh se takimet me sektorët joqeveritarë janë praktikë e saj.

Ish -kryeministri i Serbisë, Nikola Sainoviç thekson se për median serbe “Blic”: Dikush kaq i rëndësishëm vjen në Beograd në fund të një karriere kaq të madhe, që do të thotë se ajo e respekton Beogradin. Kosova gjithashtu do të jetë një temë e pashmangshme, në të cilën ne nuk jemi dakord, por në mesin e partnerëve seriozë nuk është një herezi. Në fund, unë mendoj se kjo bisedë do të lërë një gjurmë dhe një rrugë për komunikimin e ardhshëm me qeverinë gjermane, cili që të jetë pasuesi i saj. 

Ndërkohë diplomati i karrierës Zoran Milivojević e vlerëson takimin midis Merkel dhe Vuçiç si synimin e kancelares për të lënë Ballkanin Perëndimor “si një trashëgimi” për pasardhësin e saj  në fund të mandatit dhe karrierës së tij politike.

Nuk është rastësi që ajo do të jetë në Beograd veç e veç, dhe më pas në Tiranë me të tjerët. Këto janë mesazhe plotësisht të qarta se Gjermania ka interes në këtë fushë,”-tha ai.

Pas përfundimit të takimeve në Serbi, kancelarja Merkel do të niset për të ardhur në Shqipëri, ku edhe do të zhvillojë takime me zyrtarë shqiptarë, ndërsa do të darkojë privatisht me të gjithë liderët e rajonit. Përveç me ata të Serbisë.

Sot i shkon për ta takuar! Presidenti serb Aleksandër Vuçiç përgatit dhuratën surprizë për Angela Merkel. I ka blerë një…

Presidenti Aleksandër Vuçiç ka përgatitur një dhuratë speciale për kancelaren gjermane Angela Merkel, e cila do të zbarkojë sot në Serbi. Mësohet se Vuçiç ka përgatitur për të një qilim Pirot.

Pirot

Pirot janë ndryshe sixhade që prodhohen në një qytet në juglindje të Serbisë. Prodhimi i qilimave në qytetin Pirot është përfshirë në listën e trashëgimisë kulturore jomateriale të Serbisë. Në fund të shekullit të 19 -të dhe deri në Luftën e Dytë Botërore, qilimët Pirot janë përdorur shpesh si shenja të familjes mbretërore serbe. Kjo traditë u ringjall në vitin 2011 kur u nisën sërish të përdoreshin përsëri për ceremonitë shtetërore në Serbi.

  
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?