“Varianti Delta po përhapet me shpejtësi të frikshme”, Manastirliu: Te Infektivi rreth 100 të shtruar

Aktualitet

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu nga mbledhja e Komitetit Teknik të Ekspertëve e fokusoi fjalën e saj te fushata e vaksinimit, ndërsa theksoi se ata që nuk vaksinohen po rrezikohen seriozisht.

Ajo pohoi se varianti Delta po përhapet me shpejtësi të frikshme në mbarë botën.

“Para e të flas për situatën aktuale në vend, po përmbledh disa fjalë; në 18 muaj COVID na e ka bërë të qartë se nuk njeh kufijtë. Përballë forcës goditëse, masat janë të ndërlidhura. Shifrat nga Kosova, Maqedonia dhe vendet e rajonit janë të dhimbshëm, nga më të lartat, qysh prej fillimit të pandemisë. Varianti Delta po vërteton tezën e studiuesve se ky është një variant me infektueshmëri më të lartë. Në Angli shifrat janë 26 herë më të larta se këtë periudhë një vit më parë. Delta po përhapet me shpejtësi të frikshme. Po prek njerëz që nuk e kanë bërë vaksinën. Dhe pandemia ia ka lënë në dorë termit; ‘pandemia e të pavaksinuarve’. Në COVID 1 janë pothuaj 100 të shtruar, 17 në terapi intensive. Janë shumë më pak se në rajon, falë shpejtësisë që Shqipëria nisi vaksinimin. Janë shumë, po të kemi parasysh se jemi në gusht. Kush nuk është vaksinuar ende po rrezikon seriozisht.”, tha ajo.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?