Spiropali/ “Mbështetje e palëkundur ndaj Ukrainës”

Politike

Ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, e pranishme në Samitin e Platformës së Krimesë në Kiev, deklaroi se Shqipëria shpreh mbështetje të palëkundur për integritetin territorial të Ukrainës.

Gjatë fjalës së saj para të pranishmëve në Samit, Spiropali nënvizoi faktin se vendi ynë dënon aneksimin e Krimesë si kërcënim serioz për paqen dhe sigurinë ndërkombëtare.

Mes të tjerash ministrja Spiropali nënvizoi rëndësinë që kryeministri Edi Rama si Kryetar i OSBE për 2020 i dha zgjidhjes me dialog të situatës në Krime, si dhe pozitën e palëkundur të Shqipërisë përkrah SHBA dhe BE.

FJALA E SPIROPALIT
Zoti President Zelensky,
Shkëlqesi,
Të dashur pjesëmarrës të Samitit të Platformës së Krimesë.

Që nga aneksimi ilegal i Krimesë, Shqipëria ka një pozicion të qartë dhe të palëkundur në mbrojtje të integritetit territorial, sovranitetit dhe pavarësisë së Ukrainës, i njëjti pozicion si aleatët tanë, BE, SHBA dhe vendet e tjera demokratike, në përputhje me rregullat dhe parimet e së drejtës ndërkombëtare.

Ne mbetemi të përkushtuar dhe të vendosur në mbajtjen dhe promovimin e këtij pozicioni. Shqipëria i është bashkuar jo vetëm deklaratave të BE -së, por edhe sanksioneve të lidhura kundër Rusisë. Shqipëria mirëpret Platformën e Krimesë me fushat e saj prioritare:

-Siguria, përfshirë lirinë e lundrimit; kërcënimet e sigurisë për Evropën Lindore, rajonin më të gjerë të Detit të Zi dhe Mesdheun.

Shqipëria votoi në favor të rezolutës së OKB -së “Problemi i militarizimit të Republikës Autonome të Krimesë dhe qytetit të Sevastopolit, si dhe pjesë të Detit të Zi dhe Azov”, të paraqitur nga grupi kryesor për Ukrainën.

Ne e vlerësojmë vërtet bashkëpunimin e Ukrainës gjatë kryesimit shqiptar të OSBE -së në vitin 2020. Në Kiev, Moskë, Nju Jork dhe kudo. Kryetari i OSCE-së dhe kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama vlerësuan hapat e rëndësishëm drejt zgjidhjes paqësore. Dhe ne gjithmonë theksonim nevojën për qasje të plotë dhe të lirë të Misionit Special të Monitorimit të OSBE -së në të gjithë Ukrainën.

-Mbrojtja e të drejtave të njeriut dhe e drejta ndërkombëtare humanitare.

Shqipëria është një bashkë-sponsorizuese tradicionale e rezolutës mbi “situatën e të drejtave të njeriut në Republikën autonome të Krimesë dhe qytetin e Sevastopolit në Komitetin e Tretë dhe gjithashtu voton pro kësaj rezolute.

Tejkalimi i pasojave negative në ekonomi dhe mjedis të shkaktuar nga pushtimi dhe militarizimi. Ne gjithashtu mirëpresim nga Ukraina, krijimin e zyrës kombëtare të Platformës së Krimesë që përmes rrjetit ndërkombëtar të ekspertëve do të ofrojë informacion dhe mbështetje analitike për aktivitetet e Platformës dhe do të kontribuojë në shikueshmërinë publike të kësaj Platforme.

Platforma e Krimesë do të sigurojë vizion afatgjatë të de-okupimit të Krimesë, duke konsoliduar vëmendjen dhe burimet e bashkësisë ndërkombëtare, duke krijuar sinergji të përpjekjeve brenda dhe midis niveleve ndërqeveritare, ndërparlamentare dhe joqeveritare.

Krijimi i Platformës Ndërkombëtare të Krimesë si një format konsultativ dhe koordinues do të synojë një përfundim paqësor të pushtimit rus të Republikës Autonome të Krimesë dhe qytetit të Sevastopolit, në mënyrë që të rivendosë kontrollin e Ukrainës mbi këtë territor në përputhje me të drejtën ndërkombëtare.

Shqipëria i bashkohet Deklaratës së Përbashkët të Pjesëmarrësve të Platformës Ndërkombëtare të Krimesë. Krimea është Ukraina. Së fundi, në prag të 30 vjetorit të pavarësisë së Ukrainës, më lejoni të shpreh urimet më të mira për popullin e Ukrainës dhe autoritetet e saj për një të ardhme të ndritur.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?