Vala e të nxehtit pushton SHBA-në

Bota

Numri i të vdekurve nga vala e nxehtësisë që goditi paqësorin amerikan në veri-perëndim javën e kaluar është rritur në gati 200, me autoritetet shëndetësore që raportojnë 116 vdekje në Oregon dhe 78 në Uashington.

Gjatë valës së nxehtësisë, temperaturat thyen rekordet e mëparshme në shumë komuna, në disa zona ato tejkaluan 46C. Meteorologët thanë se ngrohja e motit u nxit nga dy sisteme presioni. Viktima më e re ishte mosha 37 vjeç dhe më e madhja ishte mosha 97.

Ky numër i madh i vdekshmërisë për shkak të nxehtësisë është tragjike dhe diçka që shumë njerëz menduan se nuk do ta shihnin kurrë në Paqësorin në veri-perëndim me klimën e saj kryesisht të moderuar,“- tha në një deklaratë Dr. Scott Lindquist, zyrtari i shëndetit në detyrë i Uashingtonit.

Sipas Guardian, të martën, guvernatori i Oregonit, Kate Brown, udhëzoi agjencitë për të shqyrtuar sesi shteti mund të përmirësojë trajtimin e emergjencave të nxehtësisë. Brown gjithashtu miratoi rregullore emergjente për të mbrojtur punëtorët nga nxehtësia, pas vdekjes së 26 qershorit të një punëtori në fermë në Oregon.

Vala e nxehtësisë, e cila goditi gjithashtu Kanadën perëndimore, gjithashtu mendohet të ketë vrarë deri në 500 njerëz në British Columbia, dhe nxiti qindra zjarre që digjen në provincë.

Të dhënat për fatkeqësitë vijnë ndërsa një analizë e re zbuloi se vala vdekjeprurëse e nxehtësisë do të kishte qenë praktikisht e pamundur pa ndryshimin e klimës të shkaktuar nga njeriu, i cili shtoi disa gradë shtesë në temperaturat përvëluese. Studiuesit që qëndrojnë pas studimit nga World Weather Attribution, i cili ende nuk është rishikuar, por mbështetet në metodologji, shkruajnë se temperaturat e vëzhguara ishin aq ekstreme saqë ishin larg kufijve të temperaturave të vëzhguara historikisht.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?