SPRINT NEWS ALBANIA

ShkrimeTe tjera

Rindërtim i sarajeve të Gjon Marka Gjonit

Nga Bianca M Gjomarkaj

Koha per rindertimin e Sarajeve te Oroshit ka ardhur! Qysh nga momenti i djegies se Sarajeve, ne shtator te vitit 1944 e deri sot ka kaluar nje heshtje e trishte.Rindertimi i Sarajeve te Gjon Marka Gjonit eshte nje inisiative private por nga e cila perfiton e gjithe Mirdita duke qene se ky projekt i perfunduar kthehet edhe ne nje qender te mirefillte kulture dhe e ringjalljes se historise se Oroshit.

Sarajet dote jene nje qender mikpritje per te gjithe shqiptaret dhe te huajt ne te njejten menyre ku do te prekni e shijoni aktivitete kulturore e artisike, oborr klasik dhe mbi te gjitha do te njiheni me Muzeun e Sarajeve te Oroshit. Tek Sarajet do te gjeni natyre, histori dhe kulture ne çdo kend te rindertuar.

Pergjate komunizmit, Mirdita ishte e pushtuar dhe e sunduar. Kullat e Gjomarkajve ne Orosh me gjithçka kishin brenda u dogjen dhe u shemben nga komunistet.

Familja e Gjon Marka Gjonit u fshikullua neper burgje dhe internime dhe u shpernda ne te gjithe boten. Mirditoret kaluan nje jete te veshtire 45 vjet te pushtimit komunist, kapidanet dhe udheheqesit e tyre tradicional u vrane nga komunistet, u burgosen dhe merguan.

Shpresat e Mirditoreve kane shkuar deri ne shuarje dhe endrrat e mirditasve u prene.

Jam rritur sa ne Rome sa ne New York. Ne vitin 2012, une dhe bashkeshorti im vendosem te braktisim jetesen tone ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes dhe te fillojme nje jete te re ketu, ne Shkoder, ne banesen e familjes time.

Ishte nje vendim i veshtire per tu marre dhe nje kendveshtrim i ri i jetes time.

Jemi transferuar ne shtepine e familjareve te mi dhe sot e gjithe Shkodra eshte e dashur si shtepia jone per ne. Gjate ksaj periudhe reflektimi, kam filluar te imagjinoj rindertimin e Sarajeve dhe transformimin e tyre ne nje Muze, ne respekt e memorje te familjes dhe te historise tone, por edhe si qender kulturale per Mirditen, per tu dhene mundesi mirditasve patriote te kuptojne se ne nuk i kemi harruar.

Nuk ka kaluar nje dite e vetme qe gjyshi im Kapidan Gjon Marka Gjoni dhe babaiim Kapidan Ndue Gjon Marku nuk flisnin per Oroshin. Ishte shtepia e tyre pergjithmone.

Edhe pse te kishin ndodhur gjera mjaft te trishta ne Orosh, edhe pse kishin humbur te bijte dhe vellezerit ne lufte kunder komunizmit, gjyshi dhe babai im nuk e kane harruar kurre Oroshin dhe nuk kane dashur kurre nje vend me shume se Oroshin.

Me kaq ne mendje dhe kujtese, jetoj gjithashtu me shpresen e madhe per t’i shikuar te rindertuara Sarajet dhe per te shikuar nje fillim te Ri per Oroshin,Mirditen dhe mbare Shqiperine.

Sarajet do te jene nje qender grumbullimi e mikpritje per te gjithe shqiptaret dhe turistet te cilet do te kene rastin te njihen me historine reale te Deres se Gjomarkut, rendesine e saj historike dhe kulturore si dhe kontributin e saj per Mirditen dhe mbare Shqiperine.

Sarajet jane nje vend ku mund te reflektohet mbi historine unike te Mirdites, mbi historine e Kapidan Gjon Marka Gjonit i cili nuk i ka harruar kurre sakrificat,humbjet, kontributin e mirditasve e mbi te gjitha besimin e mirditasve te kapidani i tyre.

Si shqiptaro -amerikane, bija e kësaj familje fisnike, e transferuar tashme ne trojet e Atit te saj, dua te falenderoj te gjithe ata qe me kane pritur me krahe hapur e me kane bere te ndiehem e mireseardhur.

Atyre dhe njerezve te mbare Mirdites dua tu them: “Ta transformojme kete enderr ne realitet, t’i rindertojme bashkarisht Sarajet, e t’i gezohemi bashkarisht historise se mrekullueshme te Mirdites dhe mbare Shqiperise.

Me mbeshtetjen tuaj ky sforcim me ndihmon te ndihmoj Mirditen per te qene e njohur nga te gjithe.”

Për të mbështetur këtë iniciativë, ju lutemi vizitoniwww.sarajetgjonmarkagjonit.com

Total 2 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?