Putin paralajmëron kundërshtarët e Rusisë: Do t’ju thyhen dhëmbët nëse…

Bota

Presidenti rus, Vladimir Putin paralajmëroi sot armiqtë e huaj se ai do t’i “thyejë dhëmbët” nëse guxojnë të provojnë dhe “kafshojnë” pjesë të vendit të tij të fuqishëm.

Sipas The Sun, në një telekonferencë të ashpër me zyrtarë të Kremlinit, udhëheqësi rus gjithashtu vuri në dukje ato që ai i quajti përpjekje historike për “të përmbajtur” Rusinë.

Në të gjitha kohërat, ndodhi e njëjta gjë: sapo Rusia u forcua, ata gjetën pretekste për të penguar zhvillimin e saj. Gjithkush dëshiron të na kafshojë ose të na kafshojë diçka, por ata që do të dëshironin ta bënin këtë duhet ta dinë që ne do t’u trokisnim dhëmbët në mënyrë që ata të mos mund të kafshonin– tha ai, duke pretenduar se disa kritikë kanë argumentuar se është e padrejtë për Rusinë të mbajë pasuritë e saj të mëdha natyrore për vete.

Rusia e ka bërë modernizimin e forcave të saj të armatosura një përparësi kryesore midis tensioneve në marrëdhëniet me SHBA dhe aleatët e saj. Lidhjet Rusi-Perëndim janë zhytur në nivelet e ulta të pas Luftës së Ftohtë për aneksimin e Moskës Moskës në Gadishullin e Krimesë në Ukrainë në 2014, akuzat për ndërhyrje të Moskës në zgjedhje dhe sulme hakerat.

Putini tha se sanksionet perëndimore kundër Rusisë po vazhdojnë një prirje historike prej kohësh për të përmbajtur një rival të fuqishëm, duke cituar carin rus Aleksandrin III i cili akuzoi se “të gjithë kanë frikë nga shtrirja jonë”.

Edhe pasi humbëm një të tretën e potencialit tonë kur ish-republikat Sovjetike u bënë të pavarura pas rënies së Bashkimit Sovjetik në 1991, Rusia është ende shumë e madhe për disa,” tha Putini.

Ai pohoi se Rusia tani ka forcat më moderne bërthamore strategjike në krahasim me fuqitë e tjera bërthamore, duke përfshirë armë të tilla të nivelit më të lartë automjeti rrëshqitës hipersonik Avangard. Ai vuri në dukje se Rusia këtë vit është vendosur të shpenzojë një ekuivalente prej 30 miliardë funte në mbrojtje, krahasuar me buxhetin e Pentagonit duke kaluar 493 miliardë paund.