Presidenti Biden premton vaksina për të gjithë të rriturit deri në fund të majit

Bota

Shtetet e Bashkuara do të kenë mjaftueshëm vaksina edhe për të rritur deri në fund të majit. Sipas BBC, presidenti i SHBA-së Joe Biden ka deklaruar se vendi do të ketë mjaftueshëm vaksina, por njerëzit duhet të jenë vigjilent, pasi pandemia nuk ka mbaruar.

“SHBA do të ketë mjaft vaksina të koronavirusit për çdo të rritur deri në fund të majit, ka thënë Presidenti Joe Biden. Njerëzit të qëndronin vigjilentë sepse kjo luftë nuk ka mbaruar kurrë, me variantet e reja një shqetësim të madh,” -ka thënë ai.

Më shumë se 76 milion doza të vaksinimit janë shpërndarë deri më tani, duke mbuluar 15.3% të popullsisë dhe SHBA.  Rreth 1.74 milion doza janë duke u administruar çdo ditë.

Që prej fillimit të pandemisë në Shtetet e Bashkuara janë shënuar 29,370,705 raste infektimi dhe kanë ndërruar jetë 529,214 pacientë.

0 0 votes
Article Rating
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments