Ikën Bernd Boschard, OSBE prezanton ambasaorin e ri në Shqipëri

Aktualitet

Vincenzo Del Monaco do të jetë ambasadori i ri i Prezencës së OSBE në Shqipëri. Lajmin e jep vetë zyra në Tiranë, ndërsa bën dhe një biografi të diplomatit italian.

Vincenzo Del Monaco ka shërbyer për 23 vjet në shërbimin diplomatik italian. Përpara se t’i bashkohej Prezencës në Shqipëri, ambasadori Del Monaco ishte ambasador i Italisë në Armeni dhe, më parë, ambasador i Italisë në Malin e Zi. Gjithashtu, ai ka shërbyer në Pekin; në Përfaqësinë e Përhershme italiane në Bashkimin Evropian, në Bruksel; si edhe në kabinetin e këshilltarit diplomatik të ish-presidentit të Italisë, Giorgio Napolitano.

Ikën Bernd Boschard, OSBE prezanton ambasaorin e ri në Shqipëri, kush është Vincenzo Del Monaco, diplomati italian i karrierës

Ai u diplomua shkëlqyeshëm nga Universiteti “La Sapienza” i Romës; zotëron diplomën Master i Drejtësisë në Studimet e Larta Ligjore Evropiane nga Kolegji i Evropës në Bryzh; si edhe një diplomë nga École Nationale d’Administration.

Ambasadori Del Monaco mban titullin e Urdhrit të Meritës (Commendatore) të Republikës së Italisë, titullin Kalorës të Legjionit të Nderit francez dhe Urdhrin e Flamurit Malazez të rangut të dytë. Ai flet italisht, anglisht dhe frëngjisht. Ai është i martuar dhe ka tre fëmijë.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?