Brukseli është optimist për sigurimin e vaksinës për Covid në nëntor

Sipas një zyrtari evropian, rreth 30 milion këste do të jenë në dispozicion për shtetet anëtare deri në fund të vitit 2020.

Theksohet se një kusht themelor është përfundimi me sukses i fazës së tretë të testeve.

Në fakt, siç i informoi gazetarët eksperti evropian, ka gjashtë vaksina të mundshme në të cilat Komisioni po investon. Shtetet anëtare kanë porositur sasi të ndryshme secila. Sidoqoftë, të gjitha vendet kanë investuar në AstraZeneca.  

“Ne duam që të gjitha Shtetet Anëtare të kenë të njëjtin çmim dhe ta marrin atë në të njëjtën kohë. Ata kanë vendosur se cilat vaksina dëshirojnë. Atëherë ata do t’i blejnë ato,” tha zyrtari.

 Sidoqoftë, ajo që shqetëson Komisionin është koha, efikasiteti dhe përballueshmëria.

Në të njëjtën kohë, autoritetet shëndetësore amerikane u kërkuan të gjitha shteteve të vendit që të përgatisin shpërndarjen në shkallë të gjerë të një vaksine koronavirus deri në fillim të nëntorit, para zgjedhjeve presidenciale, sipas dokumenteve të marra nga posedimi i shumë mediave amerikane.

Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) “nxit shtetet” të bëjnë atë që është e nevojshme në mënyrë që qendrat e shpërndarjes për një vaksinë të ardhshme të mund të “funksionojnë plotësisht deri më 1 nëntor 2020”- tha drejtori i CDC Robert Redfield në një letër për të gjitha shtetet javën e kaluar cituar nga Wall Street Journal.

0 0 vote
Article Rating
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments