Itali/ Nis eksperimentimi i vaksinës anti-COVID te njeriu

Gara për një vaksinë ndaj koronavirusit ka nisur mes shumë vendeve, teksa të gjithë presim për një antidot për këtë virus që ka sjellë dhe pandeminë në botë.

Italia është një prej tyre, e cila ka nisur tashë eksperimentimin e vaksinës anti-COVID tek njeriu. Kjo vaksinë e prodhuar nga kompania italiane bio-teknologjike “ReiThera” do të eksperimentohet në 90 persona të shëndetshëm, 45 prej të cilëve janë të moshës nga 18 në 55 vjeç dhe 45 të tjerë nga mosha 65 deri në 85 vjeç.

Sipas mediave italiane kjo vaksinë do të eksperimentohet në 6 grupe me nga 15 persona, të cilët do të marrin tre doza të saj.

Elsperimentimi do të kryhet ne Instutin e Sëmundjeve Infektive, “Spallanzani”, në Romë dhe mbështëtet nga Ministria Italiane e Shëndetësisë e nga sistemi shëndetësor i rajonit te Lazios.

0 0 vote
Article Rating
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments