Panariti: Partitë shtet, rrëzohen vetëm me koalicion opozitar

Aktualitet Politike

Ish Ministri i Bujqësisë Edmond Panariti ka reaguar me një shenim në faqen e tij në facebook në lidhje me debatin politik të koalicioneve.

“Partitë shtet, rrëzohen vetëm me koalicion opozitar!”.

“Ato e dinë këtë, prandaj përdorin pushtetin për ta penguar aleancën para zgjedhore të forcave opozitare”, shkruan ish depuyteti.

Ja postimi i plotë:

Partitë shtet, rrëzohen vetëm me koalicion opozitar!

Ato e dinë këtë, prandaj përdorin pushtetin për ta penguar aleancën para zgjedhore të forcave opozitare.
Në teoritë moderne zgjedhore thuhet shprehimisht :

Nëse shteti drejtohet nga një parti e vetme, forcat opozitare lipset të formojnë koalicione parazgjedhore mbi baza programore për ta rrëzuar atë.

Kjo aleancë dhe ky bashkim është sinjali i qartë që ato i japin zgjedhësve se do të qeverisin bashkë në mënyrë të ekuilibruar dhe qëndrueshme.

Image
0 0 votes
Article Rating
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments