Pamje të tmerrshme / Rrëshqitje toke dhe shtëpi të shkatërruara

Kuriozitete

Ajo ndodhi në afërsi të qytetit Alta, në Norvegjinë veriore në 3 qershor. Një sipërfaqe toke rreth 800 metra e gjatë dhe 40 metra e gjerë ra dhe rrëshqiti poshtë një shpati dhe përfundoi në det, duke shkatërruar disa shtëpi.

Kjo rrëshqitje toke spektakolare mund të shkaktohet nga shkrirja e borës sipërfaqësore dhe gjithashtu e permafrostit (tokës së ngrirë); ndoshta të lidhura nga ndryshimi i klimës.

Per me teper ndiqni videon me poshte:

0 0 vote
Article Rating
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments