OBSH: ‘Mos përdorni doreza’, rrisin mundësinë e infektimit

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) vijon me ndryshimet e herëpasherëshme në rekomandimet e saj.

Së fundmi, ajo nuk ka rekomanduar përdorimin e dorezave për parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

OBSH thekson se një praktikë e tillë rrit mundësinë e vetëinfektimit dhe atë të transmetimit te të tjerët.

“Në ambiente publike si supermarketet, përveç ruajtjes së distancës fizike, OBSH rekomandon vendosjen e dezinfektantëve në hyrje dhe dalje”, thuhet në udhëzimin e publikuar në ëeb-faqen zyrtare të organizatës.

OBSH bën të ditur se përmirësimi i praktikave higjieno-sanitare ndihmon vendet që ta parandalojnë përhapjen e COVID-19. 

0 0 vote
Article Rating
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments