Trondit Trump/ Ka prova që koronavirusi erdhi nga një laborator kinez

Presidenti amerikan Donald Trump pretendon se ka parë prova që vërtetojnë teorinë e paprovuar se koronavirusi e ka origjinën në Institutin e Virologjisë së Ëuhanit , përkundër konkluzionit të agjencive të inteligjencës amerikane se virusi nuk ishte “i prodhuar ose i modifikuar gjenetikisht”.

“Ne po e kërkojmë nga vjen,” tha Trump gjatë një aktiviteti në Shtëpinë e Bardhë të enjten. “Ne kemi njerëz që po bëjnë kërkime shumë – shumë fort. Njerëz shkencorë, njerëz të inteligjencës dhe të tjerë. Ne do t’i angazhojmë të gjithë. Unë mendoj se do të kemi një përgjigje shumë të mirë në përfundim. Dhe Kina madje mund të na e thojë.

I vënë në presion për të shpjeguar se çfarë provash kishte parë se virusi e kishte origjinën nga një laborator kinez, Trump u përgjigj, “Unë nuk mund t’ju them se. Nuk më lejohet t’jua them këtë. “

Para kësaj në Shtëpinë e Bardhë, Zyra e Drejtorit të Inteligjencës Kombëtare, lëshoi ??një deklaratë duke pohuar se komuniteti i inteligjencës “pajtohet me konsensusin e gjerë shkencor se virusi Covid-19 nuk ishte i prodhuar ose i modifikuar gjenetikisht ”.

“Komuniteti i inteligjencës do të vazhdojë të ekzaminojë me rreptësi informacionin dhe shërbimi sekret të përcaktojë nëse shpërthimi filloi përmes kontaktit me kafshë të infektuara ose nëse ishte rezultat i një aksidenti në një laborator në Ëuhan,” shtoi deklarata.

Komentet e Trump erdhën pasi infeksionet globale kaluan 3.25 milionë raste, një e treta e të cilave ishin në SHBA, dhe ku numri i vdekjeve po i afrohet 63,000- it. Të shëruarit në të gjithë botën kanë kaluar shifrën 1 milion.

0 0 vote
Article Rating
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments