Shqipëria me % e vdekshmerise më të lartë në rajon midis personave të infektuar me Covid-19

Aktualitet

Gazmend Koduzi

Evidence based:
Shqiperia me % e vdekshmerise me te larte ne rajon midis personave te infektuar me Covid-19 (Grafiku 1). Pse keshtu?
Sepse numri i testeve te bera eshte shume i vogel, u behet personave vetem ne gjendje te rende me komplikacione, 127 black-out.
Ndersa jemi ne ditet e para te epidemise (nga ana epidemiologjike), testet e kryera ulen, dhe si pasoje ulen dhe numri i rasteve te kapura (Grafiku 2), sepse Qeveria nuk u pergatit, beri show dhe tani po ben demagogji me semundjen duke kontrolluar rastet.
Te dhenat jane marre nga faqja zyrtare e OBSH dhe MSH.

Fotografia e Gazment Koduzi


Fotografia e Gazment Koduzi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *