Forcat amerikane vërshojnë në Europë

Aktualitet

Mbërritja e forcave amerikane në Europë ka të bëjë me stërvitjen e madhe të përbashkët shumëkombëshe “DEFENDER – Europe 20”, të përgatitur disa vite dhe që do të zhvillohet nga prilli deri në fund të majit. Stërvitja do të jetë një nga më të mëdhatë në vite dhe e treta më e madhe që nga Lufta e Ftohtë. Ushtrimet do të rrisin gatishmërinë strategjike dhe ndërveprimin duke ushtruar aftësinë e ushtrisë amerikane për të lëvizur me shpejtësi një forcë të madhe, të besueshme luftarake të ushtarëve dhe pajisjeve nga Shtetet e Bashkuara në Evropë dhe aleatëve dhe të saj. Përafërsisht 37,000 anëtarë të shërbimit të SHBA-së, aleatëve dhe partnerëve, pritet të marrin pjesë, me afro 20,000 ushtarë dhe 20,000 pajisje që vendosen nga Shtetet e Bashkuara.

Ushtrimi “DEFENDER-Europe 20” është vendosja e një force të besueshme luftarake nga Shtetet e Bashkuara në Evropë, zhvendosja e pajisjeve dhe lëvizja e personelit dhe pajisjeve nëpër zona të ndryshme stërvitore. Pajisjet me bazë në Sh.B.A do të largohen nga portet në katër shtete dhe do të arrijnë në gjashtë vende evropiane. Kjo do të kërkojë mbështetjen e dhjetëra mijëra anëtarëve të shërbimit dhe civilëve në kombe të shumta. Anëtarët e shërbimit amerikan do të përhapen më pas në të gjithë rajonin për të krijuar baza të ndërmjetme me forca shumëkombëshe dhe të marrin pjesë në ushtrime të ndryshme vjetore.

Fotografia e Besnik J. Aliaj
Fotografia e Besnik J. Aliaj
Fotografia e Besnik J. Aliaj

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *