Nga Azgan Haklaj/ Skadimi i shtetit maskë

Analize

Zullumi keputet prej s’trashi.

Termeti i 26 nëntorit dhe koronavirusi e shkërmoqi shtetin parti të Rilindjes si kështjellë rëre.Pavarësisht propagandës së shfrenuar të industrisë mediatike të qeverisë për një shtet, më të fortin e më të pregatiturin në këto 30 vite, për të përballuar situata të jashëzakonshme, sapo u vu në provë u duk si një ish koperativë bujqësore e zonave të thella malore.Këshillave të opozitës, të Presidentit për marrjen e masave, pushtetarët u përgjigjeshin me arrogancë dhe propotencë nga adrenalina që të jep pushteti, duke i akuzuar për panik.

Maskat e skaduara jënë dëshmia më autentike e një shteti të skaduar, kufomën e të cilit sovrani e rrezoi në referendumin e 2 marsit, në Bulevardin Deshmorët e Kombit, të thirrurr nga Presidenti i Republikës Ilir Meta.Edi Rama mendon se ashtu siç e tejkaloj Dhjetorin e Dytë të protestave të studentëve, duke shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të termetit të 26 nëntorit, do ta kalojë edhe pranëverën shqiptare, Besëlidhjen Kuqezi të 2 marsit dhe do të gjejë shpetim tek koronavirusi.Por i ka bërë llogaritë gabim sepse beteja vazhdon..

Besëlidhja Kuqezi e 2 marsit është balsami i sherimit nga Ramavirusi dhe shteti i tij i skaduar i maskave, apo maskave të skaduara, shpetimi nga virusi tumoral metastazat e të cilit kanë kalbëzuar oktapodin e regjimit rilindas dhe po infektojnë krejt shoqërinë shqiptare.Populli thotë një fjalë të urtë popullore:“Zullumi keputet prej s’trashi”.Prej më shumë se 6- të vitesh gibelinët e Rilindjes me në krye Perandorin e tyre Rama asfiksuan demokracinë duke asgjesuar zgjedhjet e lira dhe votën si gurëthemel të saj, paralizuan funksionimin juridiko institucional, ma anë të votave të vjedhura grabitën pushtetin e më pushtetin uzurpuan shtetin e së drejtës.Sëfundmi nëpërmjet inkubatorit mafioz KED të Dvoranit ideuan puçin kushtetues, skenarin e desantimit të Gjykatës Kushtetuese dhe invadimin e Presidencës, të vetmit istikam që i ka rezistuar ciklonit rilindas.

Të gjitha këto veprime janë ndërmarrë duke shkelur në mënyrë flagrante Kushtetutën, dokumentin themelor të shtetit të së drejtës, që ka sjellë si pasojë renien e republikës parlamentare dhe krijimin e një republike kryeministrore dhe kthimin e parlamentit zyrë noteriale e qeverisë.Qeveria Rilindase pasi ka shkatërruar ekonominë e tregut të lirë e konkurencën e lirë ka krijuar një oligarki oborrëtare, një plutokraci mediatike, dhe gjithçka kontrollohet nga kakistokratët e kleptokratët pjellë e saj.Patriarku rilindas e ka kthyer Shqipërinë në feud të tij dhe shqiptaët i trajton si bujkërobër.Qeveria vampire ka grabitur të gjitha asetet kombëtare, ka përvetësuar me tjetërsim pronën individuale të shtetasëve të vet.Ajo e ka kthyer vendin trampolinë të mafies ndërkombëtare, korridor të tafiqeve narkotike, hambar të mbetjeve toksike dhe së fundmi oaz refugjatësh.Po ndodh kështu transplantimi i rracës arbërore, shkulja me rrënjë e saj, me imponinin e ikjes masive të shqiptarëve, shpopullimin e Shqipërisë, zëvëndësimin e të larguarve me refugjatët aziatikë.Prej kohësh Kryeministri ynë po adapton teorinë maltusiane të shpopullimit të Shqipërisë.

Shqiptarët po detyrohen të largohen në pamundesi për të duruar zgjedhën e këtij sundimtari zullumqarë, të cilëve nuk u ka lanë asnjë hapsirë, ku nuk mund të flitet më për qytetarë virtuozë e barazi para ligjit.Nëse u referohemi statistikave të fundit na rezulton se numri i të ikurve dhe të vdekurve është më i madh se ai i të lindurve.Organizata Freedom House me seli në SHBA, në raportin për Shqipërinë thekson se Shqipëria hyn në grupin e vendeve gjysëm të lira.Presidenti i Dhomës Amerikane të Tregëtisë Enio Jaço nënvizon problemin serioz që ka biznesi me konkurencën e pandershne.Regjim hibrid që po shket drejt autokracisë e emërtojnë organizata të tjera prestigjoze.Qytetarët shqiptarë ngjasojnë me personazhet e Metamorfozës Kafkiane, ku vlera e njeriut matet me valutën e Kafkës, sepse marrëdheniet midis njerëzve i dominion paraja në pushtetin rilindas.

Rama ka ndërtuar një sistem neodiktatorial që siç nënvizon shkrimtari i madh Kafka “Nuk pyet fare për individin”.Mirëpo  Rama  deklaron herë pas here se gjithçka e bën në emër të ligjit.Për të i’u përgjigjur kryeministrit po perifrazoi Didëroin, luftëtarin pakompromis të të gjitha indoktrinimeve dhe formave të tiranisë.Tek Enciklopedia, vepra kolektive që realizoi me d’Alamber, Rusoin, Volterin dhe Bufonin, e cila u ba frymëzimi i Revolucionit Francez në vitin 1789, filozofi iluminist mallkon despotizmin dhe u thur lavdi lirive dhe të drejtave të njeriut.“Ligji është liria, por ligjet janë bindje dhe jo kufizim lirishë”.“Republika barazohet në konceptin liri barazi” nënvizonte filozofi i madh.

Tek Zhak Fatalisti hyjmizon vullnetin e lirë dhe dialektikën mes njeriut dhe Zotit.Është e domosdoshme të shtrojmë edhe njëherë pyetjet retorike:Çështë demokracia?Çështë shteti?Demokracia është pushtet i popullit.Populli e ushtron sovranitetin në mënyrë të drejtëpërdrejtë apo përmes të zgjedhurve të tij.Dy shtyllat e demokracisë janë mazhoranca dhe opozita.Niveli i demokracisë së një vendi matet nga respektimi i të drejtave e lirive të individit.Shteti është marrveshje mes njerëzish.Ai është një trupë politike që përbëhet nga tre pushtetet e ndara sipas Monteskiesë, legjislativi, ekzekutivi gjygjsori.Dokumenti themelor i funksionimit të shtetit të së drejtës dhe ballancimit të pushteteve është kushtetuta.A e rrembeu shtetin me pushtetin Edi Rama.

A i bëri atentat Kushtetutës kryeministri?A tentoj të rrembente Gjykatën Kushtetuese me puç kushtetues të KED së Dvoranit dhe ministres Gjonaj.A u përpoqën me fallsifikim e mashtrim, pas puçit kushtetues për të realizuar grushtin e shtetit?Ky grusht shteti a u sponsorizua nga kryeministri?A u rrezua republika parlamentare dhe u zëvendësua me republikën kryeministrore?A u përpoq Edi Rama të eliminojë opozitën reale dhe zëvendësimin e saj me opozitën artificiale parlamentare.A i shkeli liritë dhe të drejtat e njeriut?A e shkatërroj konkurencën e lirë Rilindja?Me ligjin për dividentin a e institucionalizoi oligarkinë e kalifatit të saj?Paketa antishpifje e Ramës e kundërshtuar fort nga ndërkombëtarët a ishte pushkatim i fjalës së lirë e cila është e drejtë hyjnore?A ishte kjo tendencë e kalimit nga autokratizmi në totalitarizëm?

Këtyre pyetjeve u dha përgjigje Sovrani dhe Venecia.Sovrani me Besëlidhjen e 2 marsit delegjetimoj pushtetin e rilindjes me vota të vjedhura, i dha fund autokratizmit të Edi Ramës, i tha stop puçit kushtetues dhe grushtit të shtetit, u ba barrikadë e orvatjeve të Ramës për instalimin e totalitarizmit.Verdikti i Sovranit legjetimoj Besëlidhjen Kuqezi si gardiane të demokracisë dhe shtetit të së drejtës, çertifikoj opozitarizmin shqiptar si mazhorancë morale, celebroj si të vetmën rrugëzgjidhje për nxjerrjen e vendit nga kriza shumëdimensionale, politike, kushtetuese, institucionale, ekonomike zgjedhjet e reja, të lira me një qeveri kujdestare pa Ramën kryeministër.Venecia rrëzoi në mënyrë shterruese piramidën antikushtetuese rilindase.

Edhe vetë ata e kanë pranuar publikisht se mund të kenë gabuar dhe përdorën slloganin e madh të artikuluar vetë mediatikisht:“Kali i kuq e ka një huq”.E pranuan keshtu solemnisht se janë treguar politikuaj.Edi Rama i dëshpëruar dhe në shenjë hakmarrje ndaj BE-së për refuzimin e qeverisë së tij.Në shënjë urrejtje për Kosovën e barrikadën e pakapërcyeshme Ramush Haradinajn që ndaloj skenarin ogurëzi për ndarjen dhe shkembimin e territoreve të saj  dhe i shterroj ëndrrat serbiane për Serbinë e madhe në Samitin e Berlinit, ku Rama ishte përfshirë edhe vetë kokë e këmbë, sëbashku me sivëllaun e tij Vuçiç organizuan miniShengenin Ballkanik.Ky miniShengen kishte si qëllim aneksimin e Kosovës, krijimin e bajpaseve detare për Serbinë dhe jetësimin e Jugosllavisë së re.Për shkak të gjitha këtyre zullumeve mbi 100 mijě qytetarë iu përgjigjën thirrjes së Presidentit Ilir Meta me dt 2 mars në Bulevardin Deshmorët e Kombit me Slloganin e qëlluar:“Për Demokracinë, për Shqipërinë, për Kombin”.Ky referendum popullor përveçse mbrojti demokracinë, Kushtetutën dhe shtetin e së drejtës ishte mesazhi me i qartë për ti thanë jo ndarjes së Kosovës.Muaji mars për shqiptarët është i shumë i çmuar jo për faktin që vjen sëbashku me pranëverën por sepse që nga Besëlidhja e Lezhës së Gjergj Kastriotit e deri në ditët e sotme historia e ka pagëzuar si muaji i lirisë dhe demokracisë.

Me dt 4 e 11 mars të vitit 1981, si sot  39 vjet më parë shpërthyen revoltat studentore në Prishtinë, të cilat u pasuan nga demonstratat e punëtorëve që kërkonin lirimin e studentëve të burgosur por armata jugosllave i shtypi me zjarr e hekur.Ketu filloi definimi i ndarjes përfundimtare të shqiptarëve të Kosovë së robëruar nga ish Jugosllavia.Në mars të vitit 1989 Presidenti Serb Sllobodan Millosheviçi hartoj një kushtetutë të re dhe filloi kështu fushatën nacionaliste për Serbinë e madhe.Kosovës që gezonte autonominë e plotë me kushtetutën e vitit 1974 si të gjitha republikat e tjera të Federatës Jugosllave ia hoqi të gjitha pushtetet autonome.Me 3 mars të vitit  1989 u shpall gjendja e jashtëzakonshme dhe u imponua sundimi i drejtëpërdrejtë nga Beogradi.Pas 9 vitesh zullumi, dhune  e genocidi të paparë dhe pas sulmit jugosllav me dt 28 shkurt të vitit 1998 në fshatrat Likoshan dhe Qirez në Drenicë të Kosovës e deri me 12 qershor të vitit 1999 filloj lufta e armatosur.

Kudo pati beteja të përgjakshme, por do të veçoj Epopenë Legjendare të Jasharajve 5-6-7 marsit 1998 dhe Epopenë e Dukagjinit të prirë nga Haradinajt me dt 24 mars 1998.Betejat homerike nën moton “Një Komb një qëndrim” u kurorëzuan me çlirimin e Kosovës nga Serbia e kasapi i Ballkanit Sllobodan Millosheviçi me 12 qershor të vitit 1999, por Gebëlsi i tij, Vuçiçi me ndihmën e sivëllaut të tij Edi Rama po vazhdon me këmbëngulje për jetësimin e ëndrrës së tij dhe projekteve të karaxhiçëve, garashaninëve, çubriolloviçëve, qosiçëve për Serbinë e madhe.Edi Rama tashmë i ka harruar dekleratat panternaliste prej patrioti të madh, thirrjet për njohjen e Kosovës, për të drejtat e vëllezërve tanë në Preshevë, apo thenien e tij proverbiale në Parlamentin e Shqipërisë:“Sot të gjithë jemi çamë”.

Ai tani po ndjek një politikë kryekëput antikombëtare.Pas zullumeve të një gjysëm shekulli mbi shqiptarët në dhjetor të vitit 90 u rrëzua regjimi diktatorial i Enver Hoxhës.Partia Demokratike e Shqipërisë ngadhnjeu me 22 mars të vitit 1992.Por pas tre dekadash Presidenti i Republikës ia ktheu pushtetin Sovranit pikërisht me me 2 mars për të mbrojtur demokracinë, shtetin e së drejtës, kombin.Sovrani foli me bekimin e Zotit.Ai e dha verdiktin e tij.Pushteti hyjnor i Sovranit dhe forca e tij mposht regjimet diktatoriale, autokratike, despotike, totalitare sëbashku me zullumet e tyre.Zullumi këputet prej s’trashi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *