Këshilli bashkiak i Tiranës të tmerron, vetëm zv/ministra dhe drejtorë. EMRAT

Kryebashkiaku Erjon Veliaj, ka firmosur gjatë viti 2019 rreth30 milionë euro tendera, PPP e projekte (gjoja) shërbimesh dhënë OJF-ve të pushtetit e nën ombrellën e Sorosit.

Sipas të dhënave, që do bëhen prezent në pasqyrat “Bilanci-2019”; rezulton se 19.8 milionë euro, që Erjon Veliaj ka çuar në xhepat e 7 oligarkëve e 8 OJF-ve të Linda Ramës dhe bashkëshortes Xoxa; janë marrë nga fondi vjetor buxhet shteti i Bashkisë, ndërsa 11.2 milionë euro, nga taksa-tarifat që paguajnë qytetarët e bizneset, shkruan pamfleti.com.

Pothuajse asnjë vendim nuk është debatuar, apo votuar kundër . Kjo pasi gjithë këshilli bashkiak I Tiranës hiq 11 anëtarë, nuk ka asnjë lidhje me qytetin dhe interesat e banorëve të tij. Ata janë të gjithë zyrtarë të lartë të qeverisë.Edhe këta të 11 janë PR I bashkisë dhe PS. Por jo I qytetit.

Sipas të dhënave të vetë-deklaruara në “CV”; rezulton se 50, nga 61 Anëtarë të Këshillit Bashkiak-Tiranë, punojnë në zyrat e privilegjuara të pushtetit; 35 prej të cilëve, janë në funksione të larta shtetëror

Ja Këshilli Bashkiak, që nuk përfaqëson banorët e Tiranës, por kabinetin e kryeministrit

 1. Albert Nikolla, Këshilltar i Kryeministrit.
 2. Julian Hodaj, Zv/ministër i Brendshëm.
 3. Besfort Lamallari, Zv/ministër i Brendshëm.
 4. Romina Kuko. Zv/ministre e Brendshme.
 5. Plarent Ndreca, Sekretar i Përgjithshëm, Ministria e Brendshme.
 6. Iva Beharaj, Shefe Sektori Ministria e Brendshme.
 7. Ermira Gjeçi, Zv/ministre e Bujqësisë.
 8. Etjen Xhafaj, Zv/Minisër i Jashtëm.
 9. Hantin Bonati, Zv/ministër i Infrastrukturë-Energjisë
 10. Redi Shtino, Zv/ministër i Arsimit.
 11. Koli Bele, Sekretar i Përgjithshëm, Ministria e Arsimit.
 12. Oltion Rrumbullaku, Zv/ministër i Financave.
 13. Klodiana Beshku, Këshilltare e Ministrit të Jashtëm.
 14. Bardhylka Kospiri, Zv/ministre e Shëndetësisë.
 15. MiraRakacolli, Zv/ministre e Shëndetësisë.
 16. Arta Dollani, Drejtore e Instittit të Monumenteve.
 17. Aldrin Dalipi, Kryetar i Këshillit të Qarkut-Tiranë.
 18. Ornela Çuçi, Zv/ministre e Turizëm-Mjedisit.
 19. Frida Krifca, Drejtore e Kreditimit të Fermërëve (AZHBR).
 20. Toni Gogu, Kryetar i Këshillit Bashkiak, ish-Zv/ministër i Drejtësisë.
 21. Teuta Vodo, ish-Zv/ministre e Drejtësisë, Zyrtare në Kryesinë e PS.
 22. Eridian Salianji, ish-Zv/ministër e Drejtësisë, Avokat i PS në KQZ.
 23. Ervin Mete, Zv/ministër i Ekonomisë dhe Financave.
 24. Dajna Sorensen, Zëvendësministre e Ekonomi-Financave.
 25. Adrian Civici, Ish-Anëar Bordi i BSH, Këshilltar i ministres Anila Denaj.
 26. Luan Bregasi, Anëtar i Agjencisë Qeveritare të Fondeve të PPP-ve.
 27. Sonila Qato, ish-Minisre e Bizneseve, ish-Drejtore e Rrugëve.
 28. Vjollca Braho, Drejtore e Inspektoratit Shëndetësor.
 29. Maura Linadi, Koordinatore Kombëtare e Qverisë për Votuesit e Rinj.
 30. Blerina Doracaj, Ish-Drejtore e Hipotekave të Shqipërisë.
 31. Glinxhet Madhi, kryetar i FRESSH.
 32. Enis Hoxha, Zv/Drejtor i Hipotekave të Shqipërisë
 33. Genc Duka, Shef Sektori në OST.
 34. Alketa Hila, Zv/Drejtore Fondi Sigurimit të Kujdesit Shëndetësor,
 35. Egert Vargu, shef, Inspektorati Shtetëror Teknik-Industrial.
0 0 vote
Article Rating
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments