KÇK e Ramës shkarkon nga detyra anëtarin e Gjykatës Kushtetuese Besnik Muçi.

Aktualitet

Kolegji i Posaçëm i Apelimit vendos shkarkimin nga detyra të anëtarit të Gjykatës Kushtetuese Besnik Muçi.

Në vendimin e dhënë në orën 11:00, trupi gjykues konstaton se ish-prokurori i Tiranës nuk mundi të justifikojë të ardhurat dhe pasurinë e tij, duke cënuar besimin e publikut për të ushtruar në vazhdim detyrën.

Vendimi u dha pas ankimimit të  vendimit të KPK-së nga Institucioni i Komisionerit Publik, i cili këmbëngulte se Muçi nuk mund të kalonte vettingun.

Ai u emërua nga presidenti Meta si anëtar i Gjykatës Kushtetuese.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?