Lefter Canaj, me në krye Myftininë e Shkodrës, Mohammed Sytari deklarojne hapur : “Me jetë do të shkatërrojmë banesën e familjes Gokovi”

Aktualitet

Nga Denisa Gokovi

Mohammed Sytari deklarojne hapur : “Me jete do te shkaterrojme banesen e familjes Gokovi” Ceshtja e perseritur e familjes Gokovi po ben buje per te ngritur pergjegjesine shteterore, sepse situata vazhdon te jete teper serioze. Une, si e bija e familjes permes autoritetit mediatik dhe ligjor, po bej te gjitha perpjekjet per te deklaruar hapur, krimin dhe korrupsionin thellesisht te rrezikshem qe ka perfshire qytetin e Shkodres .

Aktualisht jemi ne nje proces tjeter gjyqesore, nepermjet te cilit vihet re lehtesisht, qe e verteta e mbuluar prej vitesh po del ne siperfaqe per te mesuar njehere e mire gjithe organet ligjzbatuese, se ku qendron e drejta qytetare. Kjo seance gjyqesore me padine nga familja Gokovi duhet te marr drejtimin e duhur ligjor dhe jo te shfrytezohet ne menyre arbitrare nga mafia e tokave dhe sekseret e tyre, perfshire ketu vellain e Myftise, kryenderlidhesi i grupeve kriminale, Shkoder dhe institucionit ne fjale. Permendim ketu dhe topografin e Myftise Shkoder, Bled Alushi, ku per saktesi dhe dijeni te publikut, si nje fakt i gjitheditur, bashkshortja e te cilit, vetem disa kohe me pare, u publikua ne media per perfshirjen e frymes ekstremiste ne mbeshtetje te grupeve terroriste.

Ia vlen te permendim lidhjet e tyre te forta me agjente te policise Shkoder, te inkriminuar dhe te heshtur kundrejt krimit. Drejtori i policise Shkoder, z. Niko Brahimi edhe pse ka qene i lajmeruar nga kallezimet qe jane bere ne menyre te drejtperdrejt ne institucionin e tij, ka qendruar pasiv dhe i heshtur kundrejt ketij problemi me gjithe kerkesen e fundit qe i eshte drejtuar per te ndjekur provokimet dhe presionet qe vijne her pas here nga njerezit e z. Mohammed Sytari rreth baneses, ku aktualisht kane penguar hyrjen ne banesen time dhe bejne presione individualisht kundrejt meje. Pas gjithe kesaj veprimtarie, jo me larg se diten e djeshme, na eshte paraqitur nje tjeter dokument ne forme kercenimi dhe dhune psikologjike, duke deklaruar hapur me veprimin e tyre qe nuk respektojne vijimesine e proceseve gjyqesore.

Bej thirrje medias, organeve ligjzbatuese, pergjegjese ndaj krimit te reagojne ndaj ketyre fenomeneve te peshtira. Lefter Canaj ne zyren e tij, me ka kercenuar hapur, personalisht dhe ka pohuar inkriminimin e tij direkt me grupin e z. Mohammed Sytari. Krahas terrorit ne bashkepunim me hipoteken Shkoder dhe institucioneve te tjera te inkriminuara, nga ana tjeter prej kohesh vijojne presionet e vazhdueshme kundrejt familjes, mbi realizimin e cfaredo marreveshje te mundshme, te cilen e kemi refuzuar ne menyre kategorike, duke qene se pavaresisht manipulimeve dhe fallsifikimeve institucionale, myftynia shkoder e ka konsumuar siperfaqen qe i perket ne menyre te dyshimte tashme prej kohesh.

Ky grup i strukturuar kriminal, ku perfshihen seksere, klerik, rreth i ngushte familjar dhe shoqeror, kryesisht i Myftise aktual (Mohamed Sytari), kapobanda dhe biznesmen, ne bashkepunim, kane uzurpuar per interesa te thella individuale. Drejtohem ne menyre specifike organeve ligjzbatuese, per te ofruar zgjidhjen e ketij problemi, ku perfshihen gabime te renda institucionale, ne te cilen,faktet flasin me teper se niveli i indiferences publike apo interpretimeve cinike, juridike.

Total 1 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?