REMZI HOXHA, AGJENT I SHËRBIMIT SEKRET SERB ME DETYRË SPECIALE NË SHQIPËRI

Aktualitet

Nga Dritan Kanapari

Fqinjët tanë armiqt shekullorë Serbia dhe Greqia kanë bërë (dhe do vazhdojnë të bëjnë) krime të mëdha ndaj Shqipërisë dhe shqiptarve gjë që e dinë i madh e i vogël dhe nuk dua të zgjatem në histori. Fatkeqësish shpesh-herë krimet për shkatërrimin apo për asgjesimin e kombit tonë i kanë bërë me duart e shqiptarëve të këqinj (mjafton të kujtojmë Enver Hoxhën) të cilët kanë pranuar të shëbejnë si agjentë të hapur apo të fshehtë kundër interesit kombtar!
I tillë është edhe Remzi Hoxha i cili si shumë agjentë të shërbimit sekret të ish-Jugosllavisë erdhi në Shqipëri si ‘biznesmen i madh’ me misionin për të “qitur pushkë” para Daytonit që Milosheviçi të justifikonte hyrjen në Kosovë.
Unë kam patur një eksperiencë personale me një agjent të tillë (kush e mban mend ne Tiranë “Argjendaria Agron”). sepse kush shqiptar i Kroacisë i Maqedonisë i Kosovës ka ardhur në vitet 91 në Shqipëri si ‘biznesmen i madh’ apo argjendar, ka qenë agjent dhe i kishte “lidhjet” se askush nuk guxonte të vinte në Shqipërinë e shumë-trazuar dhe të mjerë në ato vite (1991)

Televizioni ‘top chanal’ i ka bërë jehonë të madhe kësaj ngjarje me UDBA-shë për çdo vit. Së fundmi, mbrënë, ka shfaqur edhe një film dokumentar i kushtueshëm në realizim, për të relativizuar në mënyrë të rrejshme me një “krim” që nuk ekziston të Berishës & Gazidedes gjoja, — me ato mijra krime të komunistve dhe “socialistëve” — apo të bllokqenëve dhe neo-bllokqenëve shqiptarë në 70 vite, deri në ditët e sotme. Si dëshmitarë (mashtrues) gjatë dokumentarit të ‘top qenef’ ndër të tjerë kishin marrë “gjarpërin” e kosovës Hashimin që e filloi karrierën si kriminel me vrasjen gazetarit A Uka të cilin e kishte shok dhome dhe u gjend i vrarë, dhe Fatos Klosin i cili vrau Kolonel Krasniqin e të tjerë ushtarakë të lartë në 97, dihet se përse.!

(pjesa e parë,…. vijon)

Total 2 Votes
1

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?