KY SISTEM I DHJERË MË PËRZURI DHE MUA

Jonida Tahiri

Ti që po e lexon këtë status me siguri je si unë që si ke gjërat në terezi kushedi sa vështirësi ke në jetë. Ndoshta ke një prind, fëmijë apo të afërm që dergjet në spital. Dhe nëse do ishte jashtë do kish më shumë sherbime e ndoshta më shumë shpresa. Ndoshta sapo je ndarë nga bashkëshorti dhe nuk mjafton sikleti por stë lënë rehat dhe gojë liget. Ndoshta sapo ke humbur një të afërm dhe je në mes katër rrugëve. Ndoshta je pa punë dhe nuk shtyn dot muajin. Ose ndoshta je e burgosur në një martesë jo të lumtur dhe e prangosur nga depresioni.

Kush kujdeset për ty?!
Shteti i ndyrë këto lavire pushtetarë nuk kanë krijuar asnjë institucion që mbron dhe lehtëson problemet të grave. Këto lavire pushtetar mendojnë të “zbukurojnë” duke shkaterruar qytetin dhe në mes kësaj rrumpalle pastrojnë parate e pista. Mbjellin dy tre pemë bejne ndonjë rrugë pas 30 vjetesh dhe mburren. Laviret pushtetarë e kanë kthyer Shqipërinë në një bordello ku kurvërojnë si tu dojë qejfi. Pse e shkruaj ketë status. Kam dokumenta italiane dhe mund të filloj të jetoj e punoj punë lehtësisht. Po dikush që smund të ikë jashtë per të jetuar e punuar?! Por nëse dikush tjetër të ndahej nga bashkëshorti si do ja bënte?!

Si mund të filloj jetën nga 0?!
Njerez a jeni në gjendje të reflektoni dhe të rebeloheni kundër këtij sistemi?!
Si mund të kënaqeni me këtë jetë që bëjmë?!
Nuk u kujtova sot për të shprehur indinjaten time per sistemin e vendit tim. Sa herë kthehem kam këtë reagim.

A e dini sa ndryshe mund të jetosh nese sistemi do ishte ndryshe?!
Boll bëre nëpër facebook foto si të ishe njeriu më i lumtur në planet se spo genjeni vec friendsat por veten tënde. Boll e bëre lëkuren shollë  duke u mesuar me ankesat që ke cdo ditë. Boll se po përfundojmë duke i konsideruar të zakonshme normale
Ju sugjeroj një gjë. Kur dilni me pushime tregohuni vigjilent mos u hutoni nga bukuritë e vendit. Vereni menyren e jetesës dhe kur të ktheheni në vendin tonë pretendoni një jetë më të mirë. U dorezova dhe po iki vetëm se sdua të bëhem me depresion. Ky vend ky sistem më bën me depresion. Nuk mjaftojnë krizat familjare por të qepen si muti pas këpuce gjithë kuriozet. Madje të japin dhe mend.LEXO EDHE

Mesoni njerez që të jeni më të urtë më të mencur. Mësoni realisht të jeni më pak të djallëzuar. Bëhuni më altruistë. Boll u gëzuat me dështimet e tjetrit. Po me të njëjtën agresivitet që denigroni dhe gjykoni bashkeatdhetaret dilni përpara pushtetarëve dhe pretendoni per një vend më të mirë. Kur unë e miqtë e mi dalim nëpër protesta mos qesh nga kafja. Sepse keta lavire mirë që nuk na mbështesin e të na lehtësojnë dhimbjet na shtypin. DHE TY SI NE
Unë u dorëzova dhe i ktheva kurrizin vendit tim sepse nuk jam aq e fortë sa të duroj këtë situatë +situaten time. Kërkoj paqe. Dhe tani e urrej akoma më shumë sistemin që na përzë cdo ditë me dhjetra njerëz. Ikin ata që janë lodhur duke luftuar e shpresuar. Dua të uleras fort e të them që vendi im mund të bëhet por përpara se të behet duhet të sensibilizoheniiiiiii.
Ca prisni që të plakeni dhe të mbeteni në një shtepi  të plakur të “braktisur” nga fëmijët që largohen per një jetë më të mirë?!
Hiqe këtë djallëzi per gjëra idiote
Trego mencuri dhe behu i dobishëm. Pastroje pasqyren tënde shikohu njihe veten dhe nëse vertet e do mos fli gjumë mos mbijeto por pretendo  të jetosh mirë.
U lodha duke bërë protesta në emër të shumë prej jush që më mirë njihni aktorët e telenovelave sesa ligjet
Cohu dhe protesto bëje për vete.
Protesto protesto protesto

0 0 vote
Article Rating
Total 1 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments