Vritet ish kandidati për kryetar bashkie

0

Një kandidat për kryetar kolumbian është politikani i 16-të që u vra në vend këtë vit.

Orley Garcia ishte një kandidat për kryetar bashkie për qytetin Toledo në departamentin kolumbian të Antioquia.

Trupi i rrethuar nga plumbat u gjet në një pyll pasi u qëllua për vdekje gjatë fushatës.

Vrasja e pretenduar e kandidatit është vrasja e 16-të e një politikani midis 1 janarit dhe 4 shtatorit, sipas autoriteteve lokale.

Raportet gjithashtu thanë se 192 kërcënime janë raportuar nga kandidatët e zgjedhjeve në të njëjtën periudhë.

Komandanti i policisë antioquia, koloneli Giovanny Buitrago konfirmoi se Garcia u qëllua nga një i dyshuar që fshihej në zonën e pyllëzuar të Morales Toro, rreth 40 minuta nga Toledo.

Ish-Presidenti Kolumbian Alvaro Uribe (2002-2010), i cili është gjithashtu kreu i partisë politike të Garcia Qendra Demokratike, tha në mediat sociale se kandidati pësoi “13 goditje” që shkaktuan vdekjen e tij.

Pas vdekjes së Garcia, ai tha: “Nëse kriminelët po përpiqen të na bëjnë të fshihemi, ata do të kishin më mirë të kërkonin një vend për t’u fshehur sepse me Forcat e Armatosura, kushtetutën dhe ligjin që qëndron pas nesh, ne do të udhëtojmë në të gjithë Kolumbinë në mbështetje të demokracisë . ”

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

About The Author