Trekëndësh i demokracisë i kapur dhe i goditur nga rilindja-debatikase.

Aktualitet

Nga Shpëtim Ahxami.

VOTA e LIRE, FJALA e LIRE dhe DREJTESI e PAVARUR, jane padyshim themelet e nje demokracie funksionale. A egzistojne keto ne Shqiperi, nese po, le te vazhdojme te ngrohemi ne diellin pervelues, deri sa te e kuptojme perfundimisht asfiksimin total te gjithanshem nga neodiktatura.

Nese ato qe thame me siper nuk ekzistojne ne nje shtet “demokratik” si eshte Shqiperia, atehere te gjithe faktoret e shendoshe te djathte, te majte dhe pa parti, te gjithe ato qe e duan kete vend te bashkohen pa mllefe dhe te largojme njehere e mire, qelbesirat qe jane bashkuare per te marre peng Shqiperine. Erdhen ne pushtet me rruspulla dhe pinca elektriçisti thuajse tamam per te shembur demokracine dhe per te prere fjalen e lire. Per me shkurt: Vote e lire, dosja “184” e Dibres etj. Fjale e lire, ERTV dhe fenomeni Krasta etj.

Drejtesi e pavarur, no coment, ske nga te e nisesh me pare, sepse jane te paret ato qe duhet te shkojne para drejtesise. Platforme e qarte politiko-ekonomike e opozites bashkuar dhe zgjedhjet e parakohshme demokratike me ndyshim sistemi, ngelen e vetmja menyre e zgjidhjes se krizes dhe kthimit te shprese.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?