Korça sapo u tund sërish nga tërmeti

Disa minuta më parë Korça dhe zonat përreth janë lëkundur nga tërmeti. Sipas Qendrës Europiane të Tërmeteve, lëkundjet kanë qenë 4.4 ballë të shkallës rihter.

Lëkundjet janë ndjerë edhe në Maqedoninë e Veriut.

Korça u godit më 1 qershor nga një tërmet 5.3 ballë, i cili shkaktoi dëme të konsiderueshme në disa fshatra.