Si po ndihmon Mafian Soreca i Antimafias?!?

Nga Basir Çollaku

Ambasadori i BE në Tiranë Luigi Soreca zëvendësoi Romana Vlahutinin, e cila në pak muaj u shndërrua në një anëtare qeverie dhe kryesie të PS. E teproi duke ia kaluar Fugës dhe Ramës në mbështetje të vetë Ramës. Afera korruptive me vilën 1.6 milionë euro shumëfish i tregut, ishte një trullosje financiare për të cilën nisën betimet nga strukturat eprore në BE. Largimi i saj qëlloi lehtësim nëse pasardhësi do ishte perfaqësues i BE dhe jo i Edi Ramës në BE. Iluzion. Pritshnëria ishte se italiani Soreca ish-pjesë e Antimafia dikur do të qëmtonte seriozitet në qëndrime ndaj qeverisë më të akuzuar e lidhur me krimin ne planet.

Pallavra.

Pas Vlahutinit sjelljes së saj, përfitimeve e qokave të saj, Shqipëria u bë shumë e kërkuar nga zyrtarë evropianë që kishin një sy nga Brukseli e një sy nga Xhepi. Kështu, fati e solli Sorecën në dorë të fatit. Dyshimet u ftohën. Luigi e kaloi Romanën, e la larg. Në pak ditë u kthye zëdhënës qeverie. Shitës sheqeri qeveritar, mjalti qeveritar. Kur i duhej ndonjë kritikë kishte opozitën gati.

Përse Soreca ish Antimafia mbështet Mafian??!

Nuk e di?

Nuk ka informacion?

Kështu ia do puna?

Kështu e kanë urdhëruar?

Kush pjerdh për Shqipërinë?

Apo e paguajnë informalisht qeveria dhe shoqnia e saj?

Njëra ka ndodhur.

Teatri një çështje delikate po aman tenderin me kujdes?!!?

Soreca i Antimafias përse nuk flet për ndërtuesin e premtuar ku Mafia ka lidhje sipas medies evropiane me këtë sipërmarrje?!!

Soreca i Antimafies si nuk flet për miliarda që po pastrohen në Shqipëri me forma nga më të pataksurat?

Soreca i Antimafias përse nuk e kupton se 20 milionë euro kilometri në Unazë të Re në Balldre- Milot në Dukat janë pastrim parash ose të thotë se projektet e BE që e llogarisin një kilometër 1.6 milionë euro kilometrin ndryshe nga 17.4 të Ramës kanë lajthitur?!

Soreca i Antimafias përse nuk thotë asgjë për a vëllanë e Xhafës, Tahirin, meqë Antimafia italiane i ka qëndisur nëpër dosje?!

Soreca i Antimafias nuk e di fare se Shullazi, Bajret, Dako me Avdylët, Sejdini me Sanxhaktarët e plot të tjerë janë punë mafioze?!

Soreca i Antimafias a e sheh se vettingu dhe dy standardet dhe qortimet serioze të Venezzias  dhe qokat e turpshme ligjore skandaloze të Euralius janë së paku tallje trapi së shumti interesa mafioze???

Soreca i Antimafias a ka marrë info se ka prokurorë e gjyqtarë të larguar me porosi të Mafias?!?

Soreca i Antimafias a e sheh se e njëjta gjykatë si ajo e Durrësit, jep vendin e paradite e pasdite sipas porosisë së Mafias se ligji kurrkund se parashikon fasonerinë?!?

Soreca i Antimafias nuk duhet të bëjë kaq hapur mbrojtjen e paligjshmërisë me etiketa leshi integrimi.

Soreca i Antimafias ka mbetur vetëm të marrë një zyrë në Kryeministri dhe një dhomë me qera në Surrel, të tjerave ua ka nxjerrë bojën…

0 0 vote
Article Rating
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments