Formula1 në zi, shuhet legjenda

Sport

Andreas Nikolaus “Niki” Lauda, ​​një figurë legjendare e këmbënguljes përballë fatkeqësisë dhe tre herë kampion botëror i Formula 1, i cili mbeti një lojtar në sport edhe pas ditëve të tij në gara, ka vdekur në moshën 70-vjeçare.

Lauda u vetëdogj aksidentalisht  në vitin 1976 që e la atë të djegur rëndë dhe u kthyer në makinën e garës vetëm gjashtë javë më vonë. Ai ishte një pamje e zakonshme në rrjetin F1 edhe në vitet e fundit, duke shërbyer si kryetar joekzekutiv i ekipit F1 të Mercedes-Benz dhe një frymëzim për ata që erdhën pas tij.

Lauda u lind më 22 shkurt 1949, sipas faqes së McLaren, tek një familje e pasur në biznesin austriak të bankave. Por familja e tij nuk e mbështeti fillimisht atë për gara, dhe kur Lauda mori një sponsorizim nga një bankë austriake, CNN raporton se gjyshi i tij hyri në ndalimin e marrëveshjes.

Gjyshi i Laudës ishte në bordin e bankës, kështu që pati sukses të lehtë.

“Ai tha:” Në asnjë mënyrë. Nëse ky është nipi im, nuk do ta sponsorizosh atë, “CNN citonte Lauda të thoshte në vitin 2013.” Me të vërtetë u mërzita me të dhe i thashë, “Më lër të qetë, është biznesi im.” Pastaj fillova të gartoja. ”

Lauda vdiq të hënën pas marrjes së dializës së veshkave, tha familja e tij.

“Me trishtim të thellë, ne njoftojmë se Niki ynë i dashur ka vdekur në mënyrë paqësore me familjen e tij të hënën”, tha familja në një deklaratë.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?