Skandal/ Shqipja gjuhë e dytë në jug të vendit.

Historiani Arben Llalla ka folur mbi skandalin që po ndodh me tabelat në jug të vendit, ku gjuha shqipe ka kaluar si gjuhë dytësore, dhe jo gjuhë e parë siç e parashikon ligji. Sipas Llallës kjo është bërë me dijeni në Ok-in e plotë të Edi Ramës, i cili ka bërë marrëveshje të fshehta me Greqinë.

“Gjuha greke është vendosur primare, ndërsa gjuha shqipe dytësore, kjo bie ndesh me ligjin që Shqipëria ka për minoritetin. Kjo është e bërë e qëllimshme nga kryeministri Rama, që është tallur me çështjen çame dhe çështjet kombëtare. Janë rreth 96 fshatra në zonën e Dropullit, me një popullsi të vogël, që kanë të drejtën e tyre që të kenë gjuhë të dytë gjuhën greke. Janë ndërruar edhe toponimet nga ana e kryetarit të Bashkisë së Finiqit.

Edi Rama është marrë vesh me kryetarin e MEGA-s, dhe Kristo Kristo do të jetë kandidat për këtë Bashki, parti e cila është e ekstremit të djathtë. Janë të kordinuara këto ngjarje, 6 muaj pas vrasjes së Katsifas për të rritur tensionet në jug të vendit. Po e theksoj që Edi Rama ka shkatërruar çështjen kombëtare, e ftoj të përballemi publikisht që tia them të gjitha marrëveshjet e fshehta që ka bërë me Greqinë”, u shpreh Llalla për Faxnews.

Ai komentoi dhe zhvillimet në Samitin e Berlinit, teksa tha se Ramës ja kanë mbyllur të gjitha dyert në Europë. “Edi Ramës Europa ia ka mbyllur derën prej një viti, ne e pamë se çfarë deklaroi kryeministri i Kosovës Haradinaj, për presionet që i janë bërë. Edi Rama ka rënë në gjumë, dhe është çështje kohe që ai po reziston, për fat të keq unë mendoj se ai po e çon Shqipërinë drejt djegies, pasi burrat e shtetit ulen dhe të diskutojnë. Mjer shqiptarët në Shqipëri, që e ka çuar vendin në një varfëri ekstreme, dhe në një administratë mafioze”, u shpreh më tej Llalla.

0 0 vote
Article Rating
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments