Arben Malaj sulm ndaj Erion Veliaj-t: I babëzitur, i korruptuar, pse vjedh qytetarët?

Aktualitet

Ish-ministri i Ekonomisë Arben Malaj ka reaguar ashpër ndaj kreut të Bashkisë Erion Veliaj për çështjen e parkimit. Sipas tij arroganca, babëzia dhe korrupsioni i Bashkisë së Tiranës nuk paska kufi as moral dhe as ligjor.

“Sot në ditë feste në lagjen tonë mbërritën gjobëvënësit e bashkisë bashke me një karrotrec. Gjobisnin padrejtësisht banoret dhe qytetaret e kësaj zone. Makinat e tyre janë brenda vijave te destinuar për parkim për qytetaret. “Na kanë marr e në telefon” gënjenin janë ankuar banorët. “, u shpreh ai. 

Ai ngre pyetjen pse Bashkia Tiranë vjedh qytetarët me gjoba pa arsye. Në fund thekson shprehjen: “Tamaja e madhe të le pa gjë”.

Ja reagimi i plotëi Malaj:

Ata qe urdherojen apo tolerojne kete sjellje gjobe vonese ndaj banoreve rezidente jane ose manikine ose te korruptuar. Arroganca, babezia dhe korrupsioni i Bashkise se Tiranes nuk paska kufi as moral dhe as ligjore. Sot ne dite feste ne lagjen tone mbrriten gjobevenesit e bashkise bashke me nje karrotrece, Gjobisnin padrejtesisht banoret dhe qytetaret e kesaj zone. Makinat e tyre jane brenda vijeve te destinuar per parkim per qytetaret. “Na kane marr e ne telefon” genjenin jane ankuar banoret. Kush eshte ankuar, makinat nuk jane perpara deres se asnje shtepie, nuk jane perpara asnje dere parkimi, nuk jane perpara deres se asnje ndonje institucioni arsimor, shendetesore apo publik.

Pra askush nuk ka nje arsye reale te ankohet. Ankuesit ashtu si shpifesit online jane pjese e mentaliteteve te shperdoruesve me pushtetin.

Kemi nje muaj qe ankohemi, kemi nisur peticion ne Bashki, asnje pergjigje por vetem gjoba.

Keq-perdoren tabela te kodit te qarkullimit rrugore qe jane per investime publike per perfitime private .

Ky eshte shperdorim ne detyre, pse nuk e denoncon policia e shtetit bashkine e Tiranes per kete rast. Pse nuk fillon ceshtje panale Prokururia e Tiranes kunder bashkizse se Tiranes?

Ka disa kolege qe thone mos u merr me kete se eshte gje e vogel ti je pernosalitet. Ketyre miqve dua tju rekomandoj te lexon analizen pse fitoj opsioni Brexit ne Angli sepse politikanet u larguan nga njerezit e thjeshte. se Ministrat qeverisnin me foto dhe me rrjetet sociale. Vraponin per takime dreka e darka jashte Britanise dhe humben cdo kontakt me njerzit e tyre.

Jo ne duhet te kerkojme respek per jeten tone te perditeshme, per kedo dhe kudo dhe jo vetem per vete.

Sot nuk mora gjobe se me njeftuan shpejte por dhjetra banore te zones u gjobiten pa drejtesisht.

Po tentojne te na detyrojne me gjoba te boshatismim rrugen qe bashkia nuk thioe pse e do bosh.

Kostoja per nje banore per te gjetur nje parkim te ri eshte
6.000 leke ne muaj,
72.000 leke ne vit dhe per tre vite rreth
220,000 leke. Ne tre vite per
100 veta jane rreth jane 22 milion leke te reja.

Pse u vjedh bashkia keto leke banoreve rezidente?

Pse nuk i kthen pergjigje banoreve per peticionin e tyre?

Pse nuk bene transparencen e detyrueshme ligjore ?

Populli shqiptare ka nje mesazh per keta te babezitur ” Tamaja e madhe te le pa gje”

Gezuar pashket !!

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?