Tragjedia në Portugali/ Momenti kur rrëzohet autobuzi nga kodra (Video)

0

Një autobus turesh që po transportonte turistë gjermanë është rrëzuar në ishullin Madeira të Portugalisë, duke vrarë 29 vetë dhe duke plagosur 28 të tjerë, sipas autoriteteve lokale.

Autobusi, i cili po mbante 55 vetë, u rrëzua nga një kodër e pjerrët, në një kthesë në lindje të kryeqytetit Funchal dhe përplas në një shtëpi, tha kryebashkiaku lokal Filipe Sousa për kanalin e lajmeve kabllore SIC.

Të vdekurit përfshinin 18 gra dhe 11 burra, një prej të cilëve vdiq më vonë në një spital, tha Sousa për transmetuesin publik RTP.

Ministri i jashtëm portugez Augusto Santos Silva tha se raportet paraprake që ai kishte marrë i treguan se të gjithë të vdekurit ishin gjerman.

Autobuzi i rrëzuar në Portugali.

Por Tomasia Alves, kreu i spitalit Funchal tha se jo të gjitha viktimat ishin identifikuar dhe refuzuzoi të konfirmonte kombësinë e të vdekurve.

Pedro Calado, nënkryetar i qeverisë rajonale të Madeiras, tha në një konferencë shtypi se të plagosurit, përfshirë shoferin portugez dhe një udhërrëfyes lokal, u dërguan në një spital.

Askush tjetër, përfshirë njerëzit në rrugë në kohën e aksidentit, nuk ishin ndër viktimat.

Gjithashtu asnjë fëmijë nuk ishte midis të vdekurve dhe të plagosure, tha zonja Alves.

B.N/dosja.al

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

About The Author