Kadri, kjo është shëndetësia jote…

Nga Skerdjan Dhuli.

Sot Kadriu i qeverise kishte mbledhe rreshtore nje grup mjekesh dhe ju fliste per problemet e shendetesise. Sepse sic ndodh, ne vend qe te flisnin mjeket, qe i njohin ne themel problemet, flet Kadriu. Mirepo Kadri diteziu nuk e di se nuk ka veshe te degjoje, e kohet e fundit s’ka as zemer (se mend ska pas kurre) se problemet e shendetesise i ka shkaktuar ai. Ai me idene komuniste te tij nen frazen faqezeze “Shendetesia falas”. Ta dine mire ata qe i lexojne keto radhe… NUK ka e NUK do kete KURRE shendetesi falas. Sepse shendetesia eshte zeri qe i peshon me shume thesit te buxhetit te shtetit. Si u beka falas ?

Ne kemi nevoje per Shendetesi cilesore, jo falas, po ky eshte debat tjeter… Por qe ti dije KryeKadriu, po i them se disa prej problemet e atyre mjekeve jane keto: 1. Mbingarkesa. Mjeku e ka me protokoll te vizitoje 12-15 pacient ne nje turn pune. Ne sistemin e kryeKadriut vizitojne 50 deri ne 100. Po te jesh ne urgjence shkon me teper. 2. Agresiviteti i pacienteve. Nese per te paren shteti eshte gjysme-fajtor, per kete eshte 100%. Njerzit te mbrujtur me tezen shkaterruese te shendetesise falas, skane bere gje tjeter vecse jane shenderruar ne perbindesha mbi mjeket duke kerkuar gjithcka prej tyre. 3. Mungesa e mjekeve.

Vetem ne 5 vitet e tua o kryeKadri, kane ikur 600 mjeke nga ky vend. 4. Mungesa e medikamenteve dhe pasja e tyre te skaduara ose jo cilesore ne spital. KryeKadriiii, kjo i vret njerzit jo mjeku. 5. Spiunet e administrates tende. 6. Sistemi kontrollues. Mjeket e familjes i shkaterrove me gjoba nga fondi i sigurimeve per ilacet me rimbursim. Nje kryekrim ky o KryeKadri. Dmth pacienti sduhet ta marre ilacin nese mjeku ka arritur buxhetin limit… O Zot. Mjekun specialist ne poliklinike e ke shkaterruar se viziton 60 pacient ne dite. Edhe fotograf te ishte, do e bente nje gabim… Mjekun ne spitaleve universitare e ke shkaterruar sepse duke qene se spitalet bashkiake e rajonale jane gjysmake, te gjithe pacientet i ngecen QSUT, SUT apo Sanatorium.

Ti si kupton se familjen e kuron ne provat ose jashte, po pyet njehere se do te thone… KryeKadri, kam 5 vite qe punoj me mjeke. Si nuk gjeta nje, nje te vetem qe flet mire per ty dhe sistemin tend. P.s Pse Beqja yt u operua ne privat, ndersa ti ne Gjermani ? Shkelni njehere ne QSUT se nuk behet nami. P.s.s #Ik_o_KryeKadri

0 0 vote
Article Rating
Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments